Účasť v sobotňajších spojených voľbách do orgánov miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov dosiahla v krajských voľbách 43,7 percenta a v komunálnych voľbách 46,2 percenta. Informovali o tom na dnešnej tlačovej konferencii predstavitelia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Podľa šéfa komisie Ladislava Orosza dosiahla účasť v krajských voľbách o 14 percent voličov viac ako v predošlých voľbách. V komunálnych voľbách bola zase účasť o 2,5 percenta nižšia ako pred štyrmi rokmi.
Podľa údajov Štatistického úradu SR predstavujú najviac poslancov v zastupiteľstvách samosprávnych krajov nezávislí kandidáti, konkrétne 159, čo je takmer 38 percent. V boji o posty starostov a primátorov v rámci komunálnych volieb tiež uspeli nezávislí kandidáti, konkrétne v počte 1349, čo prestavuje 46,5 percenta z takmer 3000 samospráv.
K závažnému narušeniu nedošlo
„K závažnému narušeniu priebehu volieb nedošlo,“ povedal v súvislosti s vyhodnocovaním volieb viceprezident Policajného zboru Damián Imre. Polícia podľa neho v súvislosti s voľbami prijala celkovo 231 podnetov, z toho 60 trestných oznámení. V 25 prípadoch už bolo podľa Imreho začaté trestné stíhanie. Celkovo sa podnety podľa policajného viceprezidenta týkali skutkov volebnej korupcie (53), marenia volieb (40) alebo ohovárania (37). „Všetky podnety sú vyhodnocované priebežne,“ doplnil Imre.
V jednej obci budú znova
Riaditeľka odboru volieb a referenda rezortu vnútra Eva Chmelová povedala, že v jednej obci na Slovensku nebolo možné zistiť výsledky volieb. Budú sa teda musieť opakovať. „Nesedel počet obálok, ktoré boli prevzaté a tými, ktoré s nachádzali v hlasovacej schránke,“ vysvetlila Chmelová. O ktorú obec ide nespresnila.
Epileptické záchvaty, kolapsy a akútne bolesti hlavy
Záchranári zasahovali pri sobotných (29. 10.) voľbách 11-krát. „Až v siedmich prípadoch išlo o členky alebo členov volebných komisií,“ uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.
Priblížila, že vo väčšine prípadov išlo o zásahy vo volebných miestnostiach, v dvoch prípadoch pred ich vchodom. Najstarší pacient z Trnavského kraja mal 82 rokov. Najmladšia, 27-ročná pacientka bola členkou volebnej komisie v Bratislavskom kraji. Päť pacientov bolo prevezených do nemocnice.
K najčastejším príčinám zásahov patrili epileptické záchvaty, kolapsy a akútne bolesti hlavy. „Starší muž v Žilinskom kraji spadol pred volebnou miestnosťou a poranil sa, v Bratislavskom kraji pomáhali záchranári v budove, v ktorej sa volilo, mužovi po epileptickom záchvate,“ priblížila hovorkyňa.
Nahlásiť chybu v článku