Tím britských vedcov pomohol vyrobiť nerádioaktívnu vodku s názvom Atomik z obilnín vypestovaných neďaleko lokality černobyľskej jadrovej katastrofy z roku 1986 na území dnešnej Ukrajiny. Oznámila to vo štvrtok Portsmouthská univerzita, z ktorej vyhlásenia cituje tlačová agentúra AFP.
Vedci síce zistili v obilninách určitú rádioaktivitu, ale podľa nich bol po bežnom destilačnom procese v získanom alkohole prítomný iba jediný rádionuklid C-14 „na rovnakej úrovni, aká sa nachádza v každom destiláte“.
„Domnievam sa, že ide o najdôležitejšiu fľašu destilátu na svete, pretože by mohla pomôcť pri ekonomickom zotavení komunít žijúcich v tejto opustenej oblasti a jej okolí,“ uvádza v zmienenom vyhlásení profesor Jim Smith, ktorý skúma zamorenie pochádzajúce z Černobyľu už takmer tri desaťročia a na výrobe Atomiku spolupracoval so svojimi ukrajinskými kolegami.
A group of scientists have now brewed a vodka using crops in #Chernobyl‚s abandoned zone.
Some of the profits will go to communities affected by the disaster https://t.co/exCs7tJMea
— Sky News (@SkyNews) August 8, 2019
Po havárii bola okolo atómovej elektrárne vytvorená 30-kilometrová uzavretá zóna, kde je stále oficiálne zakázané komerčné poľnohospodárstvo, a to priamo v zóne aj v širšej priľahlej oblasti.
„Mnoho tisícok ľudí stále žije v zóne povinného presídlenia, kde je naďalej zakázané nové investovanie a využívanie poľnohospodárskej pôdy,“ zdôraznil Smith. Vedci ďalej uviedli, že založia spoločnosť s názvom The Chernobyl Spirit Company, ktorá bude predávať predmetnú vodku, a dúfajú, že s limitovanou produkciou Atomiku začnú už v tomto roku. Podľa ich plánu pôjde 75 percent z tržieb pre miestnu komunitu, ktorá stále trpí ekonomickým dosahom katastrofy.
Scientists have created „Atomik“ vodka, a spirit made with exclusion zone grain and water, making it the first consumer product to come from the area around the abandoned nuclear power plant. They insist it’s safe to drink. https://t.co/ngfCnIunD8 pic.twitter.com/1bX4At81cV
— CNN (@CNN) August 8, 2019
Tím začal tento projekt pestovaním obilnín na farme ležiacej v uzavretej zóne. „Našou ideou bolo použiť ražné zrná na výrobu destilátu. Zobrali sme raž, ktorá bola mierne kontaminovaná a vodu zo zvodnených černobyľských vrstiev, a vydestilovali sme to,“ hovoria vedci, ktorých slová dopĺňa stanica BBC.
Pri havárii černobyľskej atómovej elektrárne 26. apríla 1986 zahynulo 30 ľudí a stovky ďalších neskôr zomrelo na choroby súvisiace s ožiarením, hoci presná bilancia obetí zostáva predmetom polemiky. Sovietske úrady sa spočiatku pokúšali katastrofu zatajiť a neskôr zľahčovali jej následky.
Z uzavretej zóny evakuovali 350.000 ľudí. Podľa vedcov sa odtiaľ rádioaktivita úplne vytratí za 24.000 rokov.
Nahlásiť chybu v článku