Ilustračné foto: Pixabay

Analytik upozornil, že geopolitické riziko neodchádza a na Blízkom východe dochádza k neustálym konfliktom.

Spotrebiteľské ceny benzínov a motorovej nafty boli počas 48. týždňa na vzostupe. Obľúbený benzín 95 dosiahol maximum za posledných trinásť týždňov a prémiový 98-oktánový benzín zaznamenal najvyššiu hodnotu za šesť týždňov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Cena nafty tri týždne opakovane stúpala, medzitýždenne o dva centy za liter. Cena motorovej nafty sa priblížila hodnotám z vrcholu dovolenkovej sezóny zo začiatku augusta. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Motoristi nakupovali počas 48. týždňa motorovú naftu za 1,479 eura za liter, čo bola o takmer dva centy vyššia suma ako predchádzajúci týždeň. Benzín 95 bol na úrovni 1,521 eura za liter, medzitýždenne jeho cena stúpla o 1,5 centa. Benzín 98 sa predával za priemernú cenu 1,723 eura za liter, oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel o jeden cent.

Ceny sledovaných plynov sa medzitýždenne takmer nezmenili. Skvapalnený zemný plyn (LNG) ako jediný nepatrne zlacnel na hodnotu 1,639 eura za kilogram. Cena skvapalneného ropného plynu (LPG) 0,752 eura za liter zostala na úrovni z predchádzajúceho týždňa a stlačený zemný plyn (CNG) sa predával za nezmenených 1,552 eura za kilogram.

Foto: Štatistický úrad SR

Najpredávanejšie pohonné látky sa počas 48. týždňa opakovane predávali za menej ako vlani. Nafta mala nižšiu cenu o 7,2 %, 98- oktánový benzín stál o 2,9 % menej a 95-oktánový benzín o 2,8 %. Cena LPG bola medziročne vyššia o 6,5 % a LNG o 3,9 %. Naopak, CNG bol oproti vlaňajšku lacnejší o 8,6 %.

Očakávaný vývoj v najbližších mesiacoch

Ceny benzínu a nafty by mali ostať aj v ďalších mesiacoch stabilné. Uviedol to analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.

„Zasadnutie OPEC výrazne neovplyvnilo ceny ropy napriek tomu, že OPEC sa rozhodol predĺžiť svoje reštrikcie produkcie až do apríla, teda až na druhý kvartál roku 2025, zatiaľ čo svoje reštrikcie mal začať rozpúšťať prvýkrát už v októbri 2024. Trh s ropou sa tak zdá byť v prebytku aj naďalej aj napriek pokračujúcim škrtom,“ uviedol Nemky.

Pripomenul, že ceny ropy v uplynulom týždni poklesli o 2,97 % a dostali sa na úroveň 72,94 dolárov za barel. „V súčasnosti ich taktiež vidíme mierne nižšie o 1,34 % a nachádzajú sa na cene 71,95 dolárov za barel,“ doplnil Nemky.

Geopolitické riziko neodchádza

Pokles cien prichádza podľa analytika s nižšou geopolitickou prirážkou po tom, ako nastalo prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom. Upozornil však, že geopolitické riziko neodchádza a na Blízkom východe dochádza k neustálym konfliktom.

„Zmena zásob v Spojených štátoch však poukázala na pokračujúci slabnúci dopyt u najväčšieho spotrebiteľa, teda Spojených štátov, a tak ceny ropy pokračovali v korekcii. V Číne sme však videli mierne pozitívnejšie dáta zo spracovateľského sektora. Avšak po novom roku do toho môžu výraznejšie zasiahnuť protekcionistické politiky Donalda Trumpa aj EÚ. V súčasnosti sa tak ešte stále očakáva prebytok na trhu s ropou,“ priblížil Nemky.

Nárast by mal byť len krátkodobý

Zopakoval, že ani zasadnutie OPEC ceny ropy výrazne neovplyvnilo, hoci OPEC sa rozhodol predĺžiť reštrikcie produkcie až do apríla budúceho roka.

„Ceny v Rotterdame sú stabilné, dokonca cena nafty mierne klesá, čo signalizuje, že takýto nárast palív, ktoré sme v súčasnosti videli, je len krátkodobý a reaguje ešte na predošlý mierny nárast ropy na svetovom trhu. Zatiaľ nepredpokladám, že by tento nárast mal pretrvávať. Ceny benzínu a nafty by tak stále v rámci ďalších mesiacov mali zostať stabilné,“ uzavrel Nemky.

 

Uložiť článok

Najnovšie články