Takmer každý majiteľ motorového vozidla sa už stretol s poškodením čelného skla. Ide o pomerne bežné udalosti, ktoré sú najčastejšie spôsobené odstreleným kamienkom či iným predmetom nachádzajúcim sa na vozovke. Oprava, prípadne výmena čelného skla môže byť nákladná a ako uvádza portál Finreport, stále nie je dostatočne legislatívne upravená.
Náročné určenie vinníka
Ako sa ďalej v článku uvádza, práve legislatívna nejednoznačnosť často vedie k tomu, že motoristom sa oprava takýchto škôd z bežného PZP jednoducho nepreplatí. Viacero odborníkov z oblasti poisťovníctva sa zhodlo, že k preplateniu čelného skla z PZP dochádza len zriedka a je to spôsobené aj tým, že poisťovne vyžadujú od vodičov niekoľko povinností, ktoré nie je ľahké splniť. Problémov je v tomto prípade hneď niekoľko.
Azda najnáročnejšie zo všetkého je určiť vinníka takejto udalosti. V mnohých prípadoch nie je jednoznačné, z ktorého vozidla kamienok či iný predmet odletel a ak aj áno, poškodený musí takéto vozidlo zastaviť a s vodičom spísať dohodu. Každému motoristovi je jasné, že vo väčšine prípadov ide o nereálnu úlohu. „V rámci PZP je dôležité určenie motorového vozidla, ktoré spôsobilo škodu a ktoré musí byť identifikované. V opačnom prípade poškodený stráca nárok na poistné plnenie,“ informuje hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.
Existuje však možnosť, ktorá by vám vedela pri dohadovaní s poisťovňou pomôcť. Ide o autokamery, ktoré čoraz viac naberajú na popularite a dokážu vodičom pomôcť pri rôznych udalostiach v cestnej premávke. Stále platí, že poškodenie a vinník musia byť na zázname jasne identifikovateľní. Vo všeobecnosti sa však odporúča, aby si vodiči čelné sklo pripoistili v rámci svojho PZP.
Nahlásiť chybu v článku