Foto: TASR - Milan Kapusta

Hlavným dôvodom zdražovania bol rast ceny ropy na svetových trhoch.

Pohonné látky v polovici januára zaznamenali opätovné zdraženie. Ceny dvoch najpredávanejších palív, motorovej nafty a 95-oktánového benzínu, sa medzitýždňovo navýšili o 3 centy za liter.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vzrástla aj cena 98-oktánového benzínu skvapalneného zemného plynu (LNG). Oproti vlaňajšiemu januáru boli ceny mierne vyššie, v priemere o 2,4 %. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Motorová nafta sa v 3. týždni predávala za 1,546 eura za liter, medzitýždňovo zdražela o 3,2 centa. Cena 95-oktánového benzínu vzrástla oproti predchádzajúcemu týždňu o 3,1 centa za liter na 1,594 eura a 98-oktánový benzín zdražel o 1,3 centa na 1,780 eura za liter. Cena nafty bola najvyššia za posledných deväť mesiacov. Ceny oboch benzínov sa naďalej zvyšovali od polovice decembra 2024.

Za pohonné látky platíme viac ako pred rokom

Ceny plynov zaznamenali odlišné cenové výkyvy. Skvapalnený ropný plyn (LPG) zlacnel na hodnotu 0,766 eura za liter. Naopak, cena LNG mierne stúpla na 1,696 eura za kilogram. Ceny oboch plynov sa medzitýždňovo menili iba o desatiny centu. Cena stlačeného zemného plynu (CNG) sa oproti predchádzajúcemu týždňu nezmenila, od začiatku roka sa držala na úrovni 1,631 eura za kilogram.

Z alternatívnych pohonných látok sa počas 3. týždňa plyn bioLNG predával za 2,236 eura za kilogram, keď medzitýždňovo zlacnel o 9,1 centa. Vodík bol na hodnote 21,6 eura za kilogram a cena elektrickej energie slúžiaca na nabíjanie elektromobilov mala hodnotu 0,41 eura za 1 kWh (pri rýchlosti nabíjania AC).

Foto: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Ceny pohonných látok boli v priebehu 3. týždňa roku 2025 vyššie ako vlani. Motorová nafta bola drahšia o 2,3 %, 95-oktánový benzín o 2,8 % a 98-oktánový benzín o 2,1 %. Cena plynu LNG bola medziročne vyššia o 10,8 %, LPG o 8,7 % a CNG o 1,9 %. Medziročne lacnejší bol iba ekologický plyn bioLNG, o 1,7 %.

Kartami zamiešala aj Trumpova inaugurácia

Hlavným dôvodom zdražovania bol rast ceny ropy na svetových trhoch. V najbližšom období by sa ceny pohonných látok nemali výraznejšie zvyšovať, no pokles cien pravdepodobne neuvidíme, uviedol analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.

„Rast cien ropy na medzinárodných trhoch, ktorý viedol k nárastu jej ceny na 80,77 dolára za barel ropy Brent, bol hlavným dôvodom zvýšenia cien v danom období. Aktuálne však dochádza k miernemu poklesu cien, pričom ropa Brent sa momentálne obchoduje za 79,27 dolára za barel,“ priblížil Nemky.

Foto: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Tento týždeň obchodníci však podľa analytika venovali zvýšenú pozornosť výmene administratívy v Spojených štátoch a prvým krokom nového prezidenta Donalda Trumpa. To spôsobilo pokles cien ropy na globálnych trhoch. Významnú úlohu v tomto vývoji zohrali exekutívne príkazy podporujúce zvýšenie ťažby, ako napríklad povolenie ťažby v amerických vodách alebo vyhlásenie národnej energetickej krízy, ktoré uvoľnilo environmentálne regulácie v energetickom sektore.

Vývoj na najbližší týždeň

Ďalším faktorom bola neistota spojená s obchodnými clami, čo vyvoláva obavy z pomalšieho rastu svetovej ekonomiky, a tým aj nižšej globálnej spotreby palív. Na pokles cien ropy mal vplyv aj pokles geopolitického napätia v Gaze, kde došlo k dohode o prímerí a výmene väzňov.

Veľkoobchodné ceny pohonných látok v Rotterdame takisto klesli v dôsledku nižších cien ropy na medzinárodných trhoch. Tento vývoj naznačuje, že ceny pohonných látok v najbližšom týždni pravdepodobne neporastú.

„Napriek tomu môže ešte dôjsť k miernemu nárastu spotrebiteľských cien pohonných látok v dôsledku oneskoreného efektu prenášania zmien z veľkoobchodného trhu. Zatiaľ je však trend aj naďalej rastový, a tak pravdepodobne pravidelné znižovanie cien palív v najbližšom mesiaci neuvidíme,“ dodal analytik.

Uložiť článok

Najnovšie články