Len minulý týždeň svet obleteli informácie o zničení ukrajinskej Kachovskej priehrady, ktorej voda okamžite začala zaplavovať rozsiahle územia na dolnom toku rieky Dneper. Brala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste. Rodinné domy, budovy, zabíjala zvieratá a odplavila aj veľké množstvo nášľapných mín. No zatiaľ, čo voda v zaplavených oblastiach už začala po takmer týždni opadávať, riziko katastrofy nepredstaviteľných rozmerov bude pretrvávať ešte desaťročia. A ohrozených je aj niekoľko obľúbených dovolenkových destinácií mimo Ukrajinu.
Hladina vody v oblastiach zaplavených po poškodení vodnej elektrárne Kachovka začala klesať, informuje o tom TASR, odvolávajúc sa na správny britskej stanice BBC.
„Na pravom brehu rieky Dneper zostáva zaplavených 35 osád, pod vodou je 3 763 domov, ale voda postupne opadáva,“ cituje TASR slová Olexandra Prokudina, vedúceho vojenskej a civilnej samosprávy Chersonskej oblasti. Záplavy, ktoré spôsobilo poškodenie Kachovskej priehrady v utorok 6. júna skoro ráno, prinútili tisíce ľudí, aby opustili svoje domovy. Už správy vydané v ten deň hovorili, že pretrhnutie hrádze spôsobí ekologickú a humanitárnu katastrofu nevídaných rozmerov.
Najväčšia ekocída spôsobená človekom v Európe
Aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nazval udalosť „najväčšou človekom spôsobenou ekologickou katastrofou v Európe za posledné desaťročia“. Bez pitnej vody môžu zostať státisíce ľudí, keďže práve voda z priehrady napájala Krymský kanál, z ktorého ju obyvatelia polostrova získavali pred vojnou. Kachovka zároveň zabezpečovala lepšiu splavnosť rieky a zavlažovala okolité ukrajinské polia. Z tých sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanú púšte, píše Denník N.
We are working at all levels of state and local authorities to rescue as many people as possible from the flooded areas. The evacuation is ongoing. Wherever we can get people out of the flood zone, we do so. The State Emergency Service, police and military are doing a great job!… pic.twitter.com/lTEHoReSY6
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 9, 2023
Zničenie priehrady môže mať dosah na produkciu obilnín a olejnín, problémové bude aj pestovanie ďalších druhov zeleniny a značné percento ovocia aj hrozna. Ako informuje Denník N, odborníci varujú, že po záplavách zostane na mnohých miestach bahno, ktoré sa bude roky odstraňovať. A to stále nie je všetko.
Míny odplavilo nevedno kam
Voda z priehrady brala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste vrátane zvierat, ktoré sa nepodarilo zachrániť či nastražených nášľapných mín, ktoré voda odplavila nevedno kam. Mŕtvoly zvierat i rýb môžu kontaminovať vodu v zaplavených oblastiach, spolu s nimi aj rôzne chemikálie, ktoré sa do nej tiež dostali. Už teraz obyvateľom postihnutých oblastí orgány odporúčajú, aby pili radšej balenú vodu.
Čo sa týka mín, ktoré povodňová vlna presunula na nové miesta, môžu na Ukrajine predstavovať vážne nebezpečenstvo pre civilistov na celé desaťročia.
„V minulosti sme vedeli, kde sa tieto hrozby nachádzajú. V súčasnosti nevieme. Všetko, čo vieme, že sú niekde dolu prúdom,“ uviedol podľa TAST Erik Tollefsen, šéf oddelenia pre zamorenie zbraňami Medzinárodného výboru Červeného kríža. Ten zároveň pripomenul, že v Dánsku boli v roku 2015 nájdené stále aktívne míny z druhej svetovej vojny. A niečo podobné hrozí aj na Ukrajine. Avšak nielen tam.
Hrozba aj pre obľúbené dovolenkové destinácie
Voda z priehrady ich totiž mohla odniesť hocikam. Niektoré z nich už po náraze na budovy vybuchli, vlna vody ale postupne ide ďalej aj so všetkým, čo po ceste nabrala. Rieka Dneper ústí v čiernomorskom pobreží Odesy. A ako uviedli počas víkendu ukrajinské úrady, tento priestor sa mení na „skládku odpadu a zvierací cintorín“, píše web spravodajskej stanice CNN.
No „ally” has sent rescue teams to #Ukraine! A shame ! Ukraine at war sent people to Turkey when needed. What cowardice. #UnitedNations #NATO pic.twitter.com/J6qQvDglO6
— 𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐊𝐎𝐌𝐒𝐀 | 🇪🇺🇫🇷🇵🇱🇺🇦 (@tweetforAnna) June 9, 2023
„Veľa mín, munície a iných výbušných predmetov sa plaví do mora, alebo zostáva na pobreží,“ cituje CNN víkendové slová ukrajinského ministerstva vnútra. To zároveň dodalo, že pohraničná stráž už spozorovala oblasť, ktorú zasiahol „mor rýb“.
Rieka Dneper ústi do Čierneho mora a nesie so sebou všetko, čo spôsobila ruská devastácia, uviedlo ministerstvo na svojom webe podľa CNN. „Následky ekocídy sú hrozné,“ doplnilo.
Vo vode sa plaví všetko – od mŕtvych rýb a utopených zvierat, cez míny až po rôznorodé chemikálie. A toto všetko znečistí prostredie, a nielen na Ukrajine. „Koncentrácia škodlivých látok vo vzorkách vody je desaťkrát vyššia ako prípustná norma,“ uviedol Prokudin.
Morský prúd môže odpad dostať na ktorékoľvek pobrežie, dokonca aj k obľúbeným dovolenkovým krajinám, kde dovolenky radi trávia aj Slováci. Následky sú obrovské a bude trvať roky, kým sa z tohto celého ekosystém opäť spamätá, ak vôbec.
Nahlásiť chybu v článku