Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od novembra 2021 vo vybraných vlakoch ZSSK postupne sprístupňuje možnosť bezhotovostnej platby, teda platby platobnou kartou. Vybraní vlakvedúci si postupne preberajú mobilné zariadenia mPOS, ktoré im uľahčia prácu s predajom cestovných dokladov. Informovala spoločnosť v tlačovej správe.
Pilotná prevádzka sa osvedčila
ZSSK už na jar spustila pilotnú prevádzku 10 mobilných zariadení, účelom ktorej bolo overenie a prijatie rozhodnutia, či sú tieto zariadenia vhodné na prevádzku vo vlakoch. Cestujúci mohli túto službu prednostne využiť vo vlakoch regionálnej dopravy.
„Ukázalo sa, že zavedenie terminálov mPOS do prevádzky a znížená logistická záťaž pri manipulácii s hotovosťou sú pozitívne vnímané nielen cestujúcimi, ale i našimi vlakvedúcimi, ktorí si predovšetkým pochvaľujú jednoduchú obsluhu zariadenia, rýchlosť spracovania platby a riešenia krízových situácií s cestujúcimi zo zahraničia,“ uviedla spoločnosť ZSSK prostredníctvom hovorcu Tomáša Kováča.
Terminálom disponuje už 277 vlakvedúcich
Od začiatku novembra ZSSK postupne vybavuje 277 vlakvedúcich terminálom mPOS. Aktuálne viac ako 80 % zariadení je vlakvedúcimi prebratých a uľahčujú platbu cestujúcim vo vlakoch národného dopravcu. Konkrétni vlakvedúci boli z jednotlivých pracovísk vybraní tak, aby sa zabezpečila služba bezhotovostnej platby za cestovné doklady prednostne v diaľkovej doprave a pri sprevádzaní medzištátnych spojov.
Konkrétne ide o vlaky kategórie IC na trase Košice – Bratislava, vlaky kategórie SC 24x Pendolino na trase Čadca – Košice, vlaky typu Ex 12x na trase Púchov – Horní Lideč, medzinárodné vlaky kategórie EC 2xx na trase Štúrovo – Břeclav a rýchliky R 6xx na trase Košice – Bratislava (okrem R 614/615).
Najneskôr do konca prvého štvrťroka 2022 dostanú terminály aj zvyšní vlakvedúci. Cieľom spoločnosti je, aby každý z približne 1 400 vlakvedúcich mal zverený mobilný terminál.
„Zariadenia osobnej pokladnice nPOP a prenosného mobilného terminálu mPOS sa vzájomne dopĺňajú, t.z. že terminál mPOS bezkontaktne načíta QR kód zo zariadenia nPOP. Vďaka tomu sa eliminujú omyly vlakvedúcich pri manuálnom zadávaní sumy do mPOS. Zároveň, zavedením bezkontaktnej platby terminálov mPOS do prevádzky, prispievame aj k ekológii, keďže tieto zariadenia netlačia papierové potvrdenky, ale sú zasielané na požiadanie iba elektronicky prostredníctvom SMS alebo e-mailu,“ zakončil Kováč.
Prehľad bezhotovostných terminálov:
- Bratislava (61 vlakvedúcich s terminálom mPOS)
- Košice (103)
- Trenčín (13)
- Štúrovo (40)
- Žilina (60)
Nahlásiť chybu v článku