Čínskym výskumníkom sa podarilo dosiahnuť, že na odvrátenej strane Mesiaca vyklíčila rastlinka. Vedci plánovali pestovať kapustu, zemiaky či bavlnu. Žiaľ, rastlinka napokon neprežila. Vedci to však nevzdávajú a tentoraz sa rozhodli, že to vyskúšajú s mäsom.
Prvýkrát kultivovali mäso vo vesmíre
Ako uvádza portál The Guardian, izraelská spoločnosť oslavuje nemalý úspech. Na medzinárodnej vesmírnej stanici sa im totiž prvýkrát v dejinách ľudstva podarilo vyrobiť hovädzie mäso. Vypestované bolo synteticky, v laboratórnych podmienkach na Zemi a následne kultivované vo vesmíre.
Za projekt je zodpovedná startup spoločnosť Aleph Farms, ktorá sa zameriava na technológiu výroby jedál. Nápad vypestovať mäso na 400 kilometrov vzdialenej vesmírnej stanici, ďaleko od akýchkoľvek prírodných zdrojov, bol síce mimoriadne odvážny, no zdá sa, že sa oplatil.
Ako sme spomínali, bunky boli odobraté ešte na Zemi, následne boli vynesené do vesmíru a tu z nich odborníci za pomoci 3D biotlačiarne vyrobili svalovú hmotu. Cieľom bolo napodobniť proces prirodzenej regenerácie svalov, aká prebieha v tele hovädzieho dobytka v bežných podmienkach. Experiment prebehol ešte 26. septembra a aby sa podaril, museli ho odborníci vykonať v podmienkach mikrogravitácie.
Kultivované mäso ako riešenie klimatickej krízy
Aj keď je experimentovanie s mäsom vo vesmíre zatiaľ len v začiatkoch, nedávny úspech by mohol znamenať, že sa v budúcnosti výrazne uľahčí zásobovanie astronautov potravinami. Navyše, mäso je možné laboratórne kultivovať nielen vo vesmíre, ale aj na Zemi, čo znamená, že by bolo možné mäso zabezpečiť pre rastúcu populáciu bez toho, aby tým trpelo životné prostredie. Miera produkcie hovädzieho a iného mäsa totiž momentálne predstavuje značný problém.
V decembri minulého roka sa dokonca v Aleph Farms podarilo vyrobiť prvý steak z umelo kultivovaného mäsa. Proces výroby trval dva týždne a aj keď ide o úspech, odborníci priznávajú, že na chuti mäsa je ešte potrebné popracovať.
Produkcia mäsa vo vesmíre je však dôkazom, že mäso je možné kultivovať kedykoľvek, kdekoľvek a za akýchkoľvek podmienok. Ak sa projekt podarí posunúť ďalej, bude možné vyrábať mäso na mieru, tam, kde ho budú ľudia najviac potrebovať a vtedy, keď bude žiadané.
Možnosti sú však momentálne obmedzené, keďže na výrobu 1 kilogramu hovädzieho mäsa sa spotrebuje 10 000 až 15 000 litrov vody. Na Zemi je to však spôsob, ako vyrobiť dostatok mäsa a zároveň čo najviac uchovať životné prostredie. Vedcom sa totiž podarilo dokázať, že jedným z kľúčov k zníženiu množstva emisií je konzumovať menej mäsa.
The Guardian
Nahlásiť chybu v článku