Foto: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva Image processing: M. Zamani (NSF's NOIRLab), CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Kozmický výbuch môže prísť kedykoľvek medzi dneškom a septembrom.

Vidieť ho len raz za generáciu. Naposledy ho ľudia mohli pozorovať v roku 1946. Reč je o obrovskom vesmírnom divadle, ktoré sa už čoskoro objaví na oblohe. Ako informuje TN Nova, ide o kozmický výbuch, ktorý môže nastať kedykoľvek medzi dneškom až septembrom.

Výnimočný jav

„V najbližších mesiacoch nastane extrémne vzácna kozmická erupcia. Bude taká jasná, že sa dokonca na nočnej oblohe v jednu chvíľu na krátky čas objaví nová hviezda. Preto sa tomuto javu hovorí „nova“,“ píše polsatnews.pl.

Podľa bývalého profesora fyziky a astronómie na štátnej univerzite v Lousiane, Bradleyho Schaefera, k tomuto výbuchu môže prísť pokojne aj dnes večer. Najväčšia pravdepodobnosť, že sa objaví, je však na konci leta.

Schaefer výbuch prirovnal k vodíkovej bombe explodujúcej vo vesmíre. Dodáva tiež, že túto udalosť mohli milovníci vesmírnych javov pozorovať naposledy v roku 1946 a ďalšia pravdepodobne nastane o ďalších 80 rokov. To čo ľudia uvidia, je ohnivá guľa.

NASA informuje, že k erupcii hviezdy by malo prísť v systéme nazývanom T Coronae Borealis, ktorý je od Zeme vzdialený 3-tisíc svetelných rokov. Systém obsahuje dve hviezdy, a to mŕtvu – známu ako biely trpaslík, a tesne v blízkosti sa nachádza takzvaný červený obor.

„Tak ako sa hmota hromadí na povrchu bieleho trpaslíka, zahrieva sa a vzniká stále vyšší a vyšší tlak až do tresku. Je to veľmi rýchla reakcia,“ opisuje Schaefer.

Ohnisko bude možné pozorovať niekoľko dní, potom sa však začne vytrácať. Bude však možné zachytiť ho pomocou ďalekohľadu. Najlepšiu príležitosť na to budú mať obyvatelia severnej pologule.

Uložiť článok

Najnovšie články