Dňa 11. marca 2011 postihla Japonsko azda najväčšia tragédia od čias 2. svetovej vojny. Paradoxne aj táto mala súvislosť s atómovou energiou. Silné zemetrasenie a následná vlna cunami, ktoré poškodili jadrovú elektráreň Fukušima I zapísali marec 2011 do zoznamu najhorších jadrových havárií. Ani 8 rokov po týchto udalostiach nie je po probléme. Práve naopak, dochádza čas a priestor, kde skladovať obrovské množstvo rádioaktívnej vody.
Napriek tomu, že je oblasť v okolí Fukušimy evakuovaná, je tu svojím spôsobom neustály ruch. Dekontaminačné práce pokračujú dodnes, no čo je dôležitejšie, v útrobách elektrárne sú stále vodou chladné štyri zo šiestich jadrových reaktorov. Rádioaktívna voda potom z reaktorov uniká a mieša sa s tou dažďovou či podzemnou a následne je skladovaná v špeciálnych nádržiach.
Priestoru na uskladnenie je však čoraz menej a podľa vyjadrení spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO), ktorá má správu elektrárne na starosti, sa kapacita vyčerpá do roku 2022, informuje TASR.
Vo viac ako 1000 nádržiach sa aktuálne nachádza vyše 1 milión ton rádioaktívnej vody. Japonsko sa v stredu pokúsilo upokojiť zahraničných diplomatov v súvislosti s bezpečnosťou jadrovej elektrárne Fukušima I v reakcii na znepokojenie vyvolané skladovaním rádioaktívnej vody. Spoločnosť TEPCO totiž o probléme informovala už pred niekoľkými týždňami, aktuálne sa o ňom hovorilo aj v medzinárodných kruhoch. Riešením má byť riadené vypúšťanie rádioaktívneho odpadu priamo do Tichého oceánu.
Ako informuje britský The Guardian, spoločnosť TEPCO vyhlásila, že sa pokúšala z vody odstrániť väčšinu nadbytočných rádionuklidov, no voda v zásobníkoch napriek tomu stále obsahuje nebezpečné kontaminanty. Podľa vyjadrení japonského ministra životného prostredia Yoshiaki Harada to vyzerá tak, že jedinou možnosťou bude vypúšťať rádioaktívnu vodu do oceánu. Dodáva tiež, že bez posúdenia vplyvu na životné prostredie od odborníkov vláda žiadne kroky prijímať nebude.
Problém s nedostatkom priestoru na skladovanie rádioaktívnej vody by bolo teoreticky možné vyriešiť aj odparovaním kvapaliny či vybudovaním ďalších nádrží. Na jar tohto roku sa v elektrárni začali aj práce na odstránení paliva z tretieho reaktora. Tie by mali trvať dva roky.
Nahlásiť chybu v článku