Vo francúzskych Alpách totiž objavili na červeno sfarbený ľadovec, ktorému sa hovorí krvavý. V niektorých oblastiach pokrýva krvavý ľadovec aj plochu niekoľkých kilometrov. Vedci dúfajú, že im pomôže lepšie porozumieť klimatickým zmenám.
Biela snehová prikrývka sa premenila na krvavú
Pod vrcholcami francúzskych Álp natrafili vedci na niečo nezvyčajné. Na miestach, kde je nedotknutá snehová prikrývka zvyčajne krásna biela, sa zrazu objavilo krvavo červené sfarbenie. Na niektorých miestach pokrýva takýto ľadovec aj plochu niekoľkých kilometrov, informuje portál Live Science. Nejde však o žiaden masaker, počas ktorého by niekto prišiel o život. Jav, ktorému sa hovorí krvavý ľadovec, je zapríčinený mikroriasami, ktoré žijú v ľade.
Expedícia, v rámci ktorej vedci krvavý ľadovec skúmajú, je súčasťou projektu s názvom AlpAlga. Jeho cieľom je skúmať mikroriasy žijúce vo výške 1 000 až 3 000 metrov nad morom. Podobne ako mikroriasy obývajúce oceány, jazerá či rieky, aj tie žijúce v ľade sú dôležitou súčasťou ekosystému. Podobne ako iné riasy, aj tieto citlivo reagujú na znečistenie a na klimatické zmeny.
Ľudia si uvedomujú, čo znamená prítomnosť rias v oceánoch, zabúdajú však, že riasy žijú nielen vo vode, ale napríklad aj v ľadovej pokrývke. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že v chladnom nehostinnom prostredí nič neprežije, opak je však pravdou, životom mikroskopických rozmerov sa to tu len tak hemží. Tieto mikroorganizmy merajú zvyčajne len niekoľko tisícin milimetra, dokážu prežiť jednotlivo, vyskytujú sa však aj v kolóniách. Za pomoci fotosyntézy produkujú cukry a ten k svojmu prežitiu potrebuje takmer každý živý organizmus.
Čo to znamená pre životné prostredie?
Riasy, ktoré premieňajú ľadovec na krvavý, sú technicky vzaté zelené a obsahujú špecifickú formu chlorofylu. Okrem toho však obsahujú aj karotenoidy, teda červené a oranžové pigmenty, ktoré sa nachádzajú aj v zelenine, napríklad v mrkve. Karotenoidy pôsobia ako antioxidant a pravdepodobne chránia riasy pred škodlivým UV žiarením. Ak dôjde k rýchlemu premnoženiu rias, vzniká práve vďaka karotenoidom ľad sfarbený do červena alebo do oranžova.
Aj keď krvavý ľadovec je známy fenomén, vedci vedia len veľmi málo o tom, ako vlastne mikroriasy, ktoré ho zapríčiňujú, fungujú a ako na ne vplývajú klimatické zmeny. Domnievajú sa však, že oxid uhličitý z atmosféry môže zapríčiniť veľmi rýchle množenie rias. Aj keď je to síce pre samotné riasy fajn, môže to negatívne ovplyvniť zvyšok ekosystému. Napríklad, ako informovala štúdia publikovaná v časopise Nature, červený sneh odráža slnečné žiarenie menej, ako ten biely. Následkom toho sa krvavý ľadovec topí rýchlejšie.
Najnovšie poznatky týkajúce sa krvavých ľadovcov boli nedávno publikované v časopise Frontiers in Plant Science. Vedci odobrali množstvo vzoriek pôdy, ale aj DNA rias, aby zistili ktoré, kedy a kde rastú najviac. Vďaka tomu môžu zistiť, v akých podmienkach riasy prosperujú a čo spôsobuje ich premnoženie. Odborníci však majú stále viac otázok ako odpovedí.
Nahlásiť chybu v článku