Na to, aby film vyzeral v kinách a v televízií čo najlepšie, je mnohokrát potrebné využiť počítačovú techniku a rôzne filmové triky, ktoré nás doslova nadchnú. Film je vďaka ním omnoho lepší, divák sa vie vžiť do celého deja a všetko vyzerá ako skutočnosť. Akonáhle spoznáte tieto filmové triky, ktoré používajú skoro všetci režiséri, na mnohé scény sa ale budete pozerať úplne inak.
Ľudia v pozadí
https://www.instagram.com/p/BXY5V_oBpZO/?tagged=backgroundactors
Zvuky tvorené pomocou zeleniny a iných vecí
Keď je potrebné vytvoriť nejaký zvuk, je vhodné úplne všetko. Pri nakrúcaní a tvorení hororových filmov sú najčastejšie používané zvuky ako napríklad škriabanie mrkvy alebo hádzanie melónov o zem. Režiséri jednoducho milujú zvuky, ktoré vydáva zelenina a ovocie, pretože sa skvelo hodia do jednotlivých scén.
Nie všetko sa dostane na plátna
Hneď ako sa film nakrúti, musí sa zostrihať. Mnohokrát sa však stáva, že niektoré scény musia byť jednoducho vymazané, pretože by bol film príliš dlhý. Režisér Pána prsteňov sa priznal, že film bol na začiatku o tri hodiny dlhší, ako je v súčasnosti. Rovnako bol na tom aj film Titanic. Jeho rozšírená verzia mala takmer 5 hodín. Niektoré vymazané scény však môžete nájsť aj na internete a pozrieť si ich.
Zelené pozadie
https://www.instagram.com/p/BX684fLgeiM/?tagged=chromakey
Deti v horore
Zložitá otázka sa vynára najmä pri hororových filmoch a deťoch. Ako nájsť to najlepšie dieťa, ktoré skvelo zahrá strašidelnú úlohu? Všetko, čo sa deje na scéne je dieťaťu prezentované ako hra. Niekedy sú požiadané, aby utekali za bábikou, inokedy zas aby len rozliali nejakú tekutinu. Vo väčšine prípadov deti nevedia, že hrajú v horore, pretože strašidelné zvuky sa pridávajú až neskôr, počas postprodukcie.
Obrovské budovy
https://www.instagram.com/p/BYEswONBC1q/?tagged=hogwartsschool
Intímne scény
Intímne scény patria medzi tie, ktoré sa natáčajú asi najhoršie a to nielen pre režisérov, ale najmä pre samotných hercov. Filmový štáb ich väčšinou necháva úplne na koniec, aby sa herci aspoň trochu spoznali.
Scény so zrkadlom
Medzi ťažké scény na natočenie patria aj tie, kde sa herec pozerá do zrkadla. Kamera musí byť v správnom uhle, aby ju nebolo vidno. Aby však bolo vidno dobre na herca, ktorý sa pozerá sám na seba v zrkadle, James Cameron vymyslel skvelý nápad vo filme Terminátor. V scéne, kde Schwarzenegger sedí pred zrkadlom spolu s Lindou Hamilton, sa nenachádza skutočné zrkadlo. Vo vytvorenom „odraze“ je dvojča Lindy Hamilton a náhradník Schwarzeneggera.
Jedenie vo filme
https://www.instagram.com/p/BPfAUDDgKDD/?tagged=elfmovie
Vak so zvratkami
Možno to znie nechutne, no zvracanie nie je práve činnosť, ktorú by ste chceli robiť, keď natáčate film. Ak má postava zvracať, herec jednoducho stlačí vak, ktorý má pripevnený na hrdle. Väčšinou sa v tomto vaku nachádza nejaká kaša, ktorá má veľmi podobný vzhľad ako zvratky.
Kostýmy vo viacerých filmoch
Ak sa vám zdá, že vo viacerých filmoch ste videli rovnaké kostýmy, nie je to nič nezvyčajné. Mnohé kolujú z jedného filmu do druhého. Dizajnéri, ktorí majú na starosti kostýmy sú najkreatívnejší ľudia z celého filmového štábu. Hlavná návrhárka kostýmov pre Game Of Thrones sa priznala, že na výrobu používala koberce z obchodu IKEA. Ak by ste si chceli takýto kostým vyrobiť, kliknite sem.
Fajčenie
Herci v skutočnosti na scéne nefajčia. Nie je to len kvôli tomu, že niektorí sú nefajčiari, ale najmä z dôvodu, že cigarety nevydržia tak dlho zapálené, ako je potrebné. Niektoré scény sa totižto natáčajú aj niekoľko hodín. Mnohokrát sa používajú rôzne bylinné náhrady, ktoré horia dlhšie. Príkladom, kedy sa fajčenie vymklo spod kontroly bol film The Evil Dead, kde herci fajčili marihuanu a natáčanie muselo byť pozastavené.
Vlhká cesta
https://www.instagram.com/p/BYD8n3MhGbt/?tagged=wetroads
Ak pozeráte film a herci sú vonku počas noci, určite sledujte cestu. Tá bude s najväčšou pravdepodobnosťou mokrá alebo aspoň vlhká. Tento trik dotvára celý kontrast filmu a odráža viac svetla.
Oblaky a čudné veci na oblohe
https://www.instagram.com/p/BVv8-u9nWKS/?tagged=cloudtank
Veľké vlny
Dramatické scény, kde sa nachádzajú veľké vlny, sú často nakrútené len v malom bazéne. Príkladom je aj film Titanic.
Náhrady
https://www.instagram.com/p/BCLVxplmhMq/?taken-by=snowbusinessinternational
Dôležité pri nakrúcaní filmov a ich konečnej úprave je najmä to, aby divák nevidel skryté triky, ktoré dodávajú celému filmu ten správny efekt. Z tohto dôvodu sú zakázané pri nakrúcaní mobily alebo iné prístroje, prostredníctvom ktorých by sa mohlo niečo dostať von.
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku