Od dnešného rána rokovala vláda, ktorá sa mala zaoberať aj súčasnou pandemickou situáciou na Slovensku. Za včera evidujeme takmer 8-tisíc nových prípadov, po započítaní PCR aj antigénových testov. Zomrelo 48 ľudí.
Už ráno pred rokovaním informoval Richard Sulík o tom, že okrem avizovaného lockdownu od 21. decembra je v hre aj skorší začiatok výrazného sprísnenia obmedzení. V tejto súvislosti pripomenul, že s návrhom výrazného obmedzenia mobility od 21. decembra prišiel ústredný krízový štáb a stotožnila sa s tým aj väčšina ministrov na pondelkovom (14. 12.) rokovaní vlády. To sa dnes potvrdilo.
Pandemická komisia pritom už v piatok (11.12) odporučila čo najskôr sprísniť opatrenia, zaviesť zákaz vychádzania s výnimkami a obmedziť stretávanie ľudí. Na pondelkovom rokovaní návrh neprešiel, premiér Igor Matovič z rokovania odišiel bez vysvetlenia. Počas víkendu tiež vznikli domnienky, že má vlastný plán, ktorý ale odmietol komentovať. Od minulého týždňa sa nevyjadril na žiadnej tlačovej besede.
Vláda schválila tvrdý lockdown
Od soboty 19. decembra od 5.00 h bude na Slovensku zákaz vychádzania. Platiť budú aj výnimky, napríklad na návštevu najbližšej rodiny. Od tohto dňa sa začne na Slovensku aj tzv. lockdown.
Zavrú sa všetky obchody s výnimkou tých, ktoré sú potrebné na zabezpečenie základných potrieb. V stredu to oznámili minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a vicepremiér pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina).
Minister Krajčí označil epidemiologickú situáciu na Slovensku za mimoriadne vážnu. Vyzval preto, aby sa počas zákazu vychádzania stretli maximálne dve domácnosti a nedochádzalo k ďalším stretnutiam. „Ide o akési vytvorenie bubliny,“ povedal Holý. Cestovanie obmedzené nebude, vláda však vyzýva, aby ho ľudia zvážili.
Zo zákazu vychádzania bude platiť viacero výnimiek
Sú nimi okrem iných aj výnimka cesty za rodinou, do práce, ale aj na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, nákup pohonných hmôt či cesta na poštu a výdajné miesto internetových a iných obchodov.
Výnimka sa vzťahuje ďalej aj na zabezpečenie starostlivosti o deti, domáce zvieratá, cestu do banky či poisťovne s tým, že sa predpokladá voľba najbližšej predajne či prevádzky. Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst.
Naopak, postihnuté zákazom sú prevádzky ako kaderníctva či masérske služby.
Výnimka zo zákazu však platí aj na cestu do zariadenia na rekreačné účely. „Platí to pre členov jednej domácnosti a maximálne jednej ďalšej domácnosti,“ uviedol Holý, ktorý nadväzoval na odporúčanie vlády vytvárať počas sviatkov pri stretávaní „bubliny“ najbližších príbuzných a priateľov.
Ďalšie odporúčanie smeruje k zamestnancom a zamestnávateľom, aby v čo najvyššej možnej miere umožnili prácu z domu. „Aj to výrazne pomôže brániť šíreniu nákazy,“ dodal Holý. Odporúčanie vlády vyzýva zvážiť nevyhnutnosť cestovania a uprednostniť prostriedky diaľkovej komunikácie.
Apel k obmedzeniu cestovania, zníženiu mobility a osobnej zodpovednosti adresoval aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). „Nie je zakázané cestovať, platia naďalej však pravidlá, ktoré sú stanovené pri návrate z tzv. červenej krajiny,“ dodal.
Počas zákazu vychádzania budú otvorené kostoly i lyžiarske strediská
Kostoly i lyžiarske strediská budú môcť byť otvorené aj počas zákazu vychádzania. Oznámil to Štefan Holý (Sme rodina) s tým, že cesta na bohoslužbu spadá pod výnimku zo zákazu vychádzania a je na jednotlivých regionálnych hygienikoch, či v danom regióne budú môcť byť kostoly otvorené a koľko v nich môže byť ľudí. Lyžiarske strediská môžu byť otvorené, lebo patria k individuálnym športom v exteriéri.
Vláda dnes predĺžila pôsobenie vojakov na RÚVZ a v zdravotníckych zariadeniach. Pôsobenie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) a vo vybraných zdravotníckych zariadeniach bude možné až do 30. júna 2021. Vyčleniť možno do 1500 profesionálnych vojakov. Dôvodom je aktuálna epidemiologická situácia.
Nahlásiť chybu v článku