Vláda dnes na rokovaní schválila núdzový stav. Platiť začne na Slovensku od zajtra, 1. októbra. Trvať bude zatiaľ 45 dní. Informoval o tom premiér Igor Matovič na svojom Facebooku.
„Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav,“ vysvetlil Matovič v pondelok na tlačovej konferencii. Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 11. marca, trvá odvtedy naďalej.
Nikto nevie, ako sa situácia vyvinie
Núdzový stav mal byť podľa premiéra prijatý najmä z toho dôvodu, že nikto nevie, ako sa situácia s koronavírusom vyvinie. Obavy má z vývoja situácie v nemocniciach aj domovoch sociálnych služieb. Poukázal na to, že v súčasnosti je štát obmedzený v prípade potreby napríklad rýchleho dodávania ochranných pomôcok či testov. „Túto ‚záložnú zbraň‘ potrebujeme mať zapnutú. Konkrétny návrh bude vypracovaný do zasadnutia vlády v stredu, a potom budem vedieť povedať viac,“ zhrnul Matovič.
Ako doplnil minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes pred rokovaním vlády, vyhlásenie núdzového stavu má zmysel aj z dôvodu obstarávaní, pretože sa môžu oveľa rýchlejšie nakupovať osobné ochranné pomôcky alebo nové testy. Zmysel to má podľa neho aj v zdravotníckych zariadeniach, kde sa môžu v rámci nemocníc, ktoré sú v mobilizácii, presúvať zamestnanci tak, aby mohli zabezpečenosť zdravotnú starostlivosť. Núdzový stav by mal byť podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka vyhlásený len na oblasť zdravotníctva. „Naozaj nevidím dôvod teraz vyhlásiť núdzový stav pre celú krajinu,“ dodal Sulík.
Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.
Čo znamená núdzový stav pre Slovensko?
Zákon uvádza, že počas núdzového stavu možno napríklad obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou, ale aj slobodu pohybu a pobytu. Môže teda prísť aj zákaz vychádzania v určenom čase a zákaz vstupu na postihnuté alebo ohrozené územie.
Obmedzené môže byť aj právo pokojne sa zhromažďovať, právo slobodne rozširovať informácie, tiež možno zakázať štrajky. Zákon hovorí aj o ďalších obmedzeniach a povinnostiach týkajúcich sa pracovnej povinnosti či výkonu vlastníckeho práva.
Napríklad možno uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku, alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd.
Nahlásiť chybu v článku