Uplatniť si výnimku na cestu do prírody alebo individuálny šport v rámci okresu bude od štvrtka 25. marca možné iba od 5.00 do 20.00 h.
Do odvolania sa zakazuje tiež cesta do zahraničia s cieľom rekreácie, nebude viac možná ani od 1.00 do 5.00 h. Vyplýva to z doplneného uznesenia vlády, ktoré v stredu schválil vládny kabinet.
Eduard Heger oznámil, že pred veľkonočnými sviatkami bude konzílium odborníkov rokovať o opatreniach. Je otázne, či by sa na tento čas mali niektoré z nich sprísňovať, keďže už máme aj tak prísny lockdown aj zákaz vychádzania. Opatrenia však podľa dočasného ministra zdravotníctva prinášajú výsledky a epidemická situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje a je stabilnejšia, ako pred pár týždňami.
Nové uznesenia platia od štvrtku
Minister financií a dočasný šéf rezortu zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) argumentoval, že „okno“ v opatreniach by mohlo vytvárať falošné motivácie cestovať do zahraničia. „Myšlienka tohto celého obmedzenia je v tom, aby ľudia do zahraničia necestovali preto, aby nepriniesli nielen sebe, ale celému národu nejaký neželaný darček v podobe mutácie, ktorá by tu mohla spôsobiť veľké problémy, takže sme toto okno uzavreli,“ pripomenul.
Vláda zrušila aj neobmedzený čas výnimky na pobyt v prírode alebo individuálny šport v rámci okresu. Zvyšok opatrenia sa nemení. V prípade Bratislavy sa za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja, ako jeden okres sa berú aj všetky košické okresy.
V čiernych okresoch je do prírody naďalej potrebný najviac sedemdňový negatívny test alebo doklad o prekonaní ochorenia nie starší ako tri mesiace. Test nepotrebujú osoby mladšie ako 15 rokov a staršie ako 65 rokov alebo tí, ktorí sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní.
Výnimku majú aj zdravotne ťažko postihnuté osoby, ktoré sa pohybujú s pomocou vozíčka, alebo tie, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19, či osoby s diagnostikovaným stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím alebo so závažnou poruchou autistického spektra. Minister pripomenul, že Slovensko je naďalej v čiernej fáze, a vyzval na dodržiavanie opatrení.
Núdzový stav Heger nevníma ako protiústavný
Minister financií Eduard Heger, ktorý je dočasne poverený aj vedením rezortu zdravotníctva, si nevie predstaviť, že by mohlo byť súčasné predĺženie núdzového stavu protiústavné. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády. Reagoval tým na krok generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý podal podnet Ústavnému súdu preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu.
„Nemalo by to byť protiústavné, je to v záujme ochrany zdravia,“ zdôraznil Heger s tým, že zrušenie núdzového stavu by mohlo spôsobiť enormnú mobilitu, a tým aj zvyšovanie počtu nakazených obyvateľov novým koronavírusom. Heger chce lepšie vysvetľovať verejnosti, prečo je nevyhnutné udržať núdzový stav. „To nie je o tom, že sa politicky niekto rozhodol držať ľudí zavretých, ako to tvrdí opozícia,“ podotkol. Vyhlásil, že Slovensko má stále kritické čísla, najmä čo sa týka počtu hospitalizovaných.
Podnet generálneho prokurátora nevníma ako krok proti súčasnej vláde. „Nešiel by som do takýchto špekulácií. Dal by som mu priestor na to, aby svojimi výsledkami presvedčil verejnosť o tom, že koná spravodlivo,“ dodal. Zdôraznil, že nie je správne spochybňovať inštitúcie štátu.
Nahlásiť chybu v článku