Foto: MZV

Vláda dnes schválila cestovateľský semafor.

Vláda dnes odobrila cestovateľský semafor, ktorý schválila na rokovaní. Krajiny sú rozdelené na tri farby, od čoho sa budú odvíjať aj podmienky pri návrate z danej krajiny. Najjednoduchšie cestovanie bude do krajín Európskej únie (EÚ).

Článok pokračuje pod videom ↓

Nové pravidlá cestovania schválilo vo štvrtok (20. 5.) konzílium odborníkov, dnes ich odobrila vláda. Cestovateľský semafor by mal začať platiť najneskôr vo štvrtok 27. mája. „S cieľom poskytnutia verejnosti komplexné, jednotné, finálne a zrozumiteľné informácie budeme o finálnej verzii cestovateľského semaforu informovať po schválení vládou SR,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Foto: pixabay

Úlohou cestovného semaforu je rizikový monitoring hraníc počas pandémie COVID-19 a tiež epidemiologické zabezpečenie vstupu na územie SR tak, aby sa predišlo zbytočnému riziku opätovného zavlečenia nákazy. Vyplýva to z materiálu Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý na dnešnom rokovaní schválila vláda. Do platnosti vstúpi v pondelok 31. mája.

Ako priblížil rezort zdravotníctva, hlavnou myšlienkou pri vytváraní cestovného semafora bolo, aby členské krajiny Európskej únie boli považované za ucelenú a nedeliteľnú epidemiologickú jednotku. Tvorcovia semafora akceptovali aj väčšie riziko, ktoré z tohto vyplýva. Kompenzovali ho tak, že sprísnili režim pre ostatné krajiny, a preto neexistuje oranžový rizikový stupeň

Podmienky návratu z krajín

Po návrate zo zelenej krajiny platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom po príchode. Výnimku z povinnej izolácie majú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, osoby, ktoré ochorenie prekonali za posledných 180 dní, a deti do 18 rokov.

Po návšteve z červenej krajiny musí absolvovať cestujúci 14-dňovú domácu karanténu, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na ôsmy deň.

Pri návrate z čiernej krajiny 14-dňová karanténa pokračuje bez ohľadu na výsledok testu. Úrad verejného zdravotníctva SR bude vo vyhláškach precizovať výnimky pre červené a čierne krajiny, najmä pre pendlerov.

Zelené krajiny

  • Krajiny EÚ bez rozdielu na epidemiologickú situáciu (avšak s možnosťou brzdy v prípade nekontrolovaného šírenia nebezpečných mutácií SARS-CoV-2)
  • Krajiny sveta s priaznivou epidemiologickou situáciou
  • Členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland, Singapur

Červené krajiny

  • Krajiny sveta s nepriaznivou epidemiologickou situáciou, kde:
  • 14-dňová miera infekčnosti je vyššia ako 50 na 100 tisíc obyvateľov, alebo
  • epidemiologická situácia sa v krajine rýchlo zhoršuje; a súčasne
  • v krajine nie sú prítomné nebezpečné varianty SARS-CoV-2 s výnimkou variantu B1.1.7 (tzv. „britský“ variant)
  • Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan

Čierne krajiny

  • Krajiny s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov SARS-CoV-2 s výnimkou variantu B1.1.7 (tzv. „britský“ variant). Pod túto definíciu aktuálne spadajú štáty ako napr. Brazília, India, či Juhoafrická republika.
  • Krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými, alebo nekvalitnými dátami. Pod túto definíciu spadajú štáty mnohé zámorské mikroštáty, alebo väčšina krajín afrického kontinentu.
  • Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom a červenom zozname

Pokiaľ sa budete vracať zo zelenej krajiny a máte za sebou očkovanie alebo ste prekovali covid, nemusíte absolvovať karanténu. Rovnako ju nemusia absolvovať ani ľudia do 18 rokov, nepotrebujú ani test. Cestovateľský semafor by sa mal prehodnocovať každý týždeň, a to najmä z dôvodu výskytu mutácií nového koronavírusu.

Uložiť článok

Najnovšie články