Slovenskí novinári a analytici vytvorili fiktívne noviny Podzemný kuriér. Tie prinášajú alternatívny obraz Slovenska v roku 2028 a zobrazujú krajinu v situácii, kedy ju napadla ruská armáda. Vodotlač jasne uvádza – „fikcia“, čo od začiatku komunikuje aj autor nápadu, reportér Tomáš Forró.
Úrad vlády Slovenskej republiky, respektíve najsilnejšia vládna strana Smer-SSD sa napriek tomu rozhodla projekt riešiť a to, ako na poslednom videu venovanom Podzemnému kuriérovi hovorí Juraj Gedra, s bezpečnostnými zložkami aj s ministerstvom kultúry.
Budú riešiť fiktívne noviny
Ako sme vás nedávno informovali, úrad vlády na sociálnej sieti venoval fiktívnemu týždenníku celý status. Označil ho za nebezpečný hoax a spomína aj „zvrátenú propagandu“. Hovorí o manipulovaní reality a prekročení hraníc slušnosti.
Reportér Forró však pri predstavovaní projektu uviedol, že ide o „prenesenie situácie“ z Ukrajiny na Slovensko, a to „vo forme fiktívneho časopisu“. „Namiesto fantazírovania sme však pracovali s reálnymi modelmi vývoja, ale aj s veľmi presnými časopriestorovými súvislosťami. S miestami, ktoré všetci poznáme a so situáciami, ktoré si vieme ľahko predstaviť,“ vysvetlil.
Týždenník je navyše tlačený na vodotlači, ktorá jasne uvádza – fikcia. Zobrazuje aj dátum, a to 18. až 24. september 2028.
Strana Roberta Fica sa však Podzemným kuriérom zaoberá ďalej. Tentoraz zverejnila video, na ktorom Juraj Gedra číta úryvok z novín a vzápätí hovorí o „totálnej frustrácii liberálnych novinárov“ a „boji so súčasnou vládou“.
„Cca pred dvoma týždňami odborníci z úradu vlády zachytili aktivitu konkrétneho novinára z Denníka N, ktorý sa doteraz preslávil akurát tak tým, že vytiahol na ulici zbraň na miestneho podnikateľa v osobnom konflikte. Začal šíriť noviny s názvom „Podzemný kuriér“ po celom Slovensku s týmto absurdným obsahom. Cieľ je, samozrejme, jasný – strašiť ľudí na celom Slovensku tým najprimitívnejším spôsobom za pomoci absurdných klamstiev toho najhrubšieho zrna,“ hovorí vo videu Gedra.
Prípad posunú bezpečnostným zložkám
Ďalej dodáva, že autor v snahe „ochrániť sa pred trestnoprávnou zodpovednosťou z trestného činu šírenia poplašnej správy“ vytlačil noviny na papier s vodotlačou, ktorú nie je dostatočne vidieť.
„Experti z úradu vlády verejnosť okamžite informovali o tejto zvrátenosti. Okamžite celé periodikum označili za nebezpečný hoax, ktorý podľa ich odborného názoru napĺňa všetky znaky psychologickej operácie s jasným cieľom zmeniť správanie verejnosti, alebo postoj k určitým udalostiam cestou strašenia alebo zavádzania,“ pokračuje ďalej.
To bolo však niečo, čo nemali robiť, pretože sa, podľa jeho slov, do nich pustili všetky médiá od Denníka N cez Markízu s „neuveriteľným vyvrcholením v RTVS, kde ešte poslední liberálni mohykáni robia všetko možné, len aby poškodili súčasnej vláde s argumentom, že či azda nepoznáme rozdiel medzi fikciou a hoaxom“.
Gedra na záver videa tvrdí, že „takéto strašenie bežných ľudí desivými informáciami o napadnutí Slovenska Ruskom môže skrsnúť len v pomätenej hlave“. Odkazuje, že to, čo bude s periodikom a jeho autormi ďalej, rozhodnú bezpečnostné zložky a ministerstvo kultúry.
Nahlásiť chybu v článku