Vláda Roberta Fica (Smer-SD) opäť ohýba procesy a pravidlá, ktoré sú dôležité pri fungovaní štátu a obsadzovaní štátnych inštitúcií. Uviedol to občiansky kandidát na post prezidenta Ivan Korčok na dnešnej tlačovej besede.
Nový návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry podľa neho de facto znamená ovládnutie týchto inštitúcií. Korčok dodáva, že novým návrhom zákona sa obchádzajú všetky brzdy a protiváhy, ktoré doteraz garantovali nezávislosť RTVS.
Kritizuje kroky proti RTVS
„Podľa návrhu sa ruší Rada RTVS, ktorej doterajší systém voľby bol nastavený tak, že neumožňoval v jednom vládnom období jej ovládnutie. Keď sa súčasné nastavenie zmení, do Rady sa dostane vládna nominácia. Návrhom sa zriaďuje nový orgán, ktorý bude de facto úplne podriadený vláde a ministerke kultúry a bude mať priamu kontrolu nad riaditeľom a vysielaním,“ vysvetlil Korčok.
Dodáva, že spomínané kroky sa dejú práve v období, keď vláda má druhý najslabší mandát v histórii. Mandát Ficovej vlády tak podľa Korčoka nemá takú váhu, aby takýmto spôsobom mohla ovládať celú krajinu.
Ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku (RTVS).
Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.
Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom. Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu, jedného za oblasť televízneho vysielania a druhého za oblasť rozhlasového vysielania.
Nová zákonná úprava rešpektuje zrušenie koncesionárskych poplatkov v roku 2023 a tiež úplné financovanie zo štátneho rozpočtu. Zavádza opätovne inštitút zmluvy so štátom, v rámci ktorej Slovenská republika zaviaže Slovenskú televíziu a rozhlas poskytnuté verejné financie použiť výhradne na programy vo verejnom záujme, alebo na zlepšenie technickej infraštruktúry verejnoprávnej inštitúcie.
Nahlásiť chybu v článku