Foto: Flickr/C´est la vie

Švajčiarsko kedysi hodilo množstvo munície do jazier, teraz sa snaží situáciu napraviť.

Švajčiarsko je plné prírodných krás. Nie je však všetko také idylické, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. V niektorých jazerách sa totiž ukrýva stará munícia. Krajina teraz hľadá spôsob, ako ju bezpečne odstrániť. Núka za to nemalú finančnú odmenu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vláda sľubuje odmenu

Ako informuje CNN, švajčiarske úrady vyhlásili súťaž, ktorej cieľom je zozbierať nápady, ako odstrániť starú muníciu z hlbín niektorých jazier v krajine. Traja výhercovia si rozdelia odmenu vo výške 50 000 švajčiarskych frankov (v prepočte takmer 52 300 eur). Víťazné nápady sa síce nebudú realizovať okamžite, ale mohli by sa stať základom budúceho výskumu zameraného na riešenie problému munície v jazerách.

Munícia, ktorej časť bola prebytočná, chybná, alebo zastaraná, bola v rokoch 1918 až 1964 ponorená do viacerých jazier vrátane Thun, Brienz a Lucerne. Väčšina sa nachádza v hĺbke 150 až 220 metrov. Problémom však nie je len hĺbka. Dôležité je, aby bolo odstránenie munície vykonané bezpečne a aby nedošlo k poškodeniu ekosystému.

Foto: Plattens, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Voda v jazerách je neustále monitorovaná a k odstráneniu munície sa pristúpi v prípade, ak sa ukáže, že z nej unikajú nebezpečné látky. Úrady si nad riešením lámu hlavu roky. No už vyhodnotenie v roku 2005 ukázalo, že akákoľvek metóda by spôsobila masívne narušenie ekosystému a riziko je priveľké.

Nebude to také ľahké

Medzi ďalšie výzvy patrí zlá viditeľnosť, riziko výbuchu, hĺbka vody, prúdy a stav, veľkosť a hmotnosť munície, pričom niektoré kusy vážia až 50 kilogramov. Ďalšou komplikáciou je skutočnosť, že niektoré komponenty sú vyrobené z nemagnetickej medi, mosadze alebo hliníka. Súťaž prebieha do februára budúceho roka. Výhercovia budú vyhlásení v apríli.

Foto: Carsten Steger, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Toto nie je prvý prípad, kedy sa Švajčiarsko pasuje s nesprávne „odloženou“ muníciou. V roku 2020 museli obyvatelia obce Mitholtz na čas opustiť svoje domovy, aby mohla vláda odstrániť zo skladu 3 500 ton výbušnín. V roku 1947 vybuchlo približne 7 000 ton výbušnín uložených v sklade. Zahynulo deväť ľudí a mnoho budov v obci bolo značne poškodených.

Uložiť článok

Najnovšie články