Foto: TASR - Martin Baumann

Z jedenástich krokov vlády voliči najviac negatívne vnímajú zníženie trestov za ekonomickú trestnú činnosť.

Veľká časť krokov vládnej koalície nemá väčšinovú podporu spoločnosti. Len menej ako tretina Slovenska vníma pozitívne znižovanie trestov za ekonomickú trestnú činnosť, dosadenie Pavla Gašpara na čelo Slovenskej informačnej služby, rušenie RTVS či zmeny v národných parkoch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N.

Ľudia nie sú spokojní

S pozitívnym prijatím sa nestretáva ani zámer vlády využiť súkromné peniaze ľudí v druhom dôchodkovom pilieri. Naopak, vláda Roberta Fica zabodovala u väčšiny spoločnosti trinástym dôchodkom či uľahčením odstrelu medveďov.

Z jedenástich krokov vlády voliči najviac negatívne vnímajú zníženie trestov za ekonomickú trestnú činnosť, ktorú parlament schválil novelou Trestného zákona.

Platnosť tejto novely pozastavil Ústavný súd a ešte o nej bude rozhodovať. Zníženie trestov vníma pozitívne len 22 percent opýtaných, naopak, až 62 percent je proti a 16 percent nevedelo odpovedať.

Odporcovia tohto opatrenia pritom prevažujú medzi voličmi všetkých strán okrem Smeru-SD. Aj v prípade strany Roberta Fica však nejde o veľký rozdiel – zníženie trestov vníma pozitívne 44 percent priaznivcov Smeru, negatívne 33 percent z nich.

Ďalším krokom vlády, ktorý je výrazne polarizujúci, je marcové zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Aj tento krok sa nepáči väčšine voličov (51 percentám), súhlasí s ním 38 percent a 17 percent nevedelo odpovedať.

Na rozdiel od znižovania trestov so zrušením špeciálnej prokuratúry voliči koaličných strán aj mimoparlamentného hnutia Republika výrazne súhlasia.

Nesúhlasia ani so zmenami v RTVS či národných parkoch

So zmenou zákona o RTVS z dôvodu výmeny riaditeľa Ľuboša Machaja súhlasilo 31 percent opýtaných, 47 percent bolo proti a na otázku nevedelo odpovedať 23 percent oslovených.

Podobné výsledky vyšli aj pri otázke k zmene verejnoprávnej RTVS na STVR, pri ktorej len 31 oslovených odpovedalo áno, 49 odpovedalo, že s takýmto krokom nesúhlasí a 20 percent nevedelo odpovedať.

Nízku podporu majú aj personálne výmeny vedúcich osôb v národných parkoch, ktoré rozbehol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Z celkovej populácie s nimi súhlasilo len 32 percent respondentov v prieskume, 45 percent nesúhlasilo a 22 percent nevedelo.

Tento krok sa pozdáva 80 percentám priaznivcov SNS, dvom tretinám voličov Smeru-SD a polovici voličov Hlasu-SD, negatívne naň pozerajú tri štvrtiny voličov SaS, hnutia Slovensko aj KDH a takmer 90 percent priaznivcov Progresívneho Slovenska.

Podobne silno ľudí polarizovalo aj dosadenie Pavla Gašpara do vedenia Slovenskej informačnej služby ako námestníka s právomocami riaditeľa, čím koalícia obišla prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá menuje riaditeľa. Len 24 percent všetkých voličov s týmto krokom súhlasí, 47 percent odpovedalo nie a 30 nevedelo odpovedať.

S najlepšou odozvou u ľudí sa stretlo zavedenie 13. dôchodkov, s čím súhlasí až 69 percent opýtaných v prieskume, 21 to vníma negatívne a 10 percent nevedelo odpovedať.

Uložiť článok

Najnovšie články