Počas cesty do práce počujete, ako vám buchoce čosi na spodku auta. Pokiaľ o autách čosi viete, je vám jasné, že nastal problém. Po ceste z práce sa preto zastavíte u postaršieho pána v servise — viete, že na jeho služby sa môžete spoľahnúť. Na tlmiče je expert a je jediný v meste, komu pri probléme s autom dôverujete.
Miestni podnikateľa opisovali ako „charizmatického“ a ako muža, ktorý by pre zákazníka „urobil prvé aj posledné“. Iní na Heemeyera spomínajú v horšom a tvrdia, že trpel výbuchmi hnevu.
Faktom podľa Snopes zostáva, že muž mal po celé roky potýčky s miestnou vládou.
A pokiaľ ste ešte nepočuli o mužovi menom Marvin Heemeyer, garantujeme vám, že kým dočítate celý dnešný príbeh, budete na obrazovku hľadieť s ústami dokorán.
Incident Killdozer navždy poznačil históriu mesta
Konflikt medzi Heemeyerom a mestom začal už pri téme pozemku a pri stavebnom povolení. Muž dostával pokuty za porušenie stavebných a environmentálnych predpisov, čo považoval za šikanu zo strany vlády. Vláda zase tvrdí, že každý krok bol v súlade so štandardným úradným postupom.
Poslednou bodkou malo byť, keď mesto začalo s plánovanou výstavbou betonárky, ktorou malo údajne zablokovať prístup k Heemeyerovmu servisu a kompletne tak ohroziť jeho podnik.
Všetky tieto potýčky nás priviedli až ku dňu, ktorý si mesto už navždy zapamätá ako „incident Killdozer“.
Po poslednom neúspešnom súde v apríli 2002 Heemeyer odcestoval do Kalifornie a kúpil si buldozér Komatsu D355A.
Snažil sa ho predať, nikto však plechovému stroju nevenoval pozornosť a Heemeyer údajne vtedy nabral pocit, že ide o „osud“ — stroj sa nepredal, pretože mu má pomôcť na ceste k spravodlivosti.
Vyše 60-tonové monštrum zdemolovalo 13 budov v meste
V októbri 2003 predal Heemeyer celý svoj majetok. Prenajal si časť budovy, ktorú predtým vlastnil a majiteľom oznámil, že potrebuje „čosi dokončiť“.
Muž za ten čas premenil buldozér na čosi, čo údajne sám nazýval ako „MK Tank“. Bol to stroj hromadného ničenia — mechanik ho opancieroval, namontoval naň aj dva monitory a videokamery. Vo vnútri sa nachádzala klimatizácia, palubné ventilátory a tri porty na strelné zbrane.
Heemeyer následne 4. júna 2004 vyrazil do ulíc. Jeho „tank“ bol vybavený troma zbraňami a mal so sebou dostatok jedla a vody na týždeň.
Údaje o hmotnosti stroja sa líšia. Kým niektoré hovoria až o 85 tonách, iné zdroje tvrdia, že vozidlo vážilo 61 ton, pričom bez úprav mala byť jeho pôvodná hmotnosť 49 ton.
Heemeyer sa ním dve a pol hodiny presúval z jedného konca mesta na druhý. Po ceste zničil radnicu, elektráreň aj betonárku, kým do stroja po celý čas strieľala polícia. Nemalo to však žiadny efekt a Heemeyer stihol zničiť celkovo 13 budov v meste.
Jeho divoké besnenie prinieslo jedinú ľudskú obeť — bol ňou samotný mechanik. V jednom bode vykonávania svojej odplaty časť buldozéra prepadla cez podlahu železiarstva, ktoré práve demoloval. Muž zostal sedieť vo svojom provizórnom „tanku“ a následne si sám udeliť smrteľnú ranu do hlavy.
Tampa Bay na záver opisuje, že k telu Heemeyera sa podarilo dostať až na druhý deň po besnení.
Členovia policajného oddielu SWAT prenikli do „tanku“ až potom, čo použili výbušniny a z miesta odniesli telo Heemeyera, ktorý bol už dávno po smrti.
Jeho príbeh dnes nájdete aj v dokumentárnom filme Tread, ktorý sa do detailov venuje motívom a perspektíve Heemeyera, rovnako ako samotnému incidentu.
Nahlásiť chybu v článku