Človek je však tvor spoločenský, preto hľadá spôsoby, ako komunikovať aj s ľuďmi, s ktorými sa práve nemôžeme stretnúť osobne. Najprv to boli listy, neskôr Skype a Messenger a zdá sa, že vďaka virtuálnej realite sa budeme môcť blízkych čoskoro i dotknúť na diaľku.
Dotyk pocítime aj na diaľku
Hranice virtuálnej reality sa opäť posúvajú a ako informuje portál Daily Mail, vedcom sa podarilo vyvinúť umelú kožu s výnimočnými vlastnosťami. Vďaka novému vynálezu sa môžete držať za ruky s milovanou osobou na inom kontinente alebo potľapkať po ramene tisícky kilometrov vzdialeného kolegu či spoluhráča online hry.
Novinka má názov epidermálny VR systém a pozostáva z tenkého, flexibilného materiálu, do ktorého vedci nainštalovali 32 malých vibračných mechanizmov. Celé zariadenie má veľkosť približne 15 centimetrov štvorcových a frekvencia a amplitúda každého mechanizmu v zariadení môže byť zvlášť upravená tak, aby bol čo najvernejšie imitovaný pocit dotyku.
Vzhľadom na rozmery a materiál, z ktorého je epidermálny VR systém vyrobený, pohodlne priľne na pokožku a to aj na zakrivené povrchy ako je napríklad biceps. VR systém však neslúži len ako zábavka pri hre alebo pre páry, ktoré nemôžu byť spolu. Zariadenie môže znamenať výrazné skvalitnenie života napríklad pre ľudí, ktorí utreli úraz a stratili pri tom končatinu.
Pomôže hráčom, ale aj ľuďom s amputovanými končatinami
Jedným z členov výskumného tímu je aj Yonggang Huang, ktorý sa vyjadril, že hranice a možnosti virtuálneho sveta sa neustále posúvajú. Napriek tomu sa však veda neraz zameriava najmä na vynahradenie strateného či oslabeného sluchu a zraku, zatiaľ čo na pokožku a prenos taktilných vnemov sa zameriava málokto. Koža je však mimoriadne dôležitým orgánom a sprostredkúva nám väčšie množstvo informácií ako si vôbec uvedomujeme. Predstavte si napríklad, že by ste necítili pohladenie, ale ani teplo či chlad.
Ako sme spomenuli, systém môže pomôcť aj ľuďom s protetickými končatinami. Napríklad, ak niekto prišiel o ruku a nosí protetickú ruku, zariadenie sa aplikuje na rameno, vďaka čomu môže človek cítiť napríklad to, keď mu niekto podá a stisne ruku v rámci pozdravu. Dotyk je okrem toho dôležitý aj pri manipulácii s predmetmi. Ľudia s protézami si totiž nemusia uvedomovať, akú silu umelou končatinou vyvíjajú. Okrem toho, epidermálny VR systém môže pomôcť aj ľuďom, ktorí trpia fantómovými bolesťami.
Virtuálna realita sa stáva súčasťou bežného života
Zariadenie vedci už oficiálne testujú aj na ľuďoch, ktorým môže VR systém pomôcť. Jedným z testovacích subjektov je napríklad veterán, ktorý pred 15 rokmi prišiel o ruku po tom, čo mu ju v Iraku poranil šrapnel. Aj keď je systém umiestnený na ramene, mozog postupom času vytvorí kanál, vďaka ktorému bude môcť človek cítiť napríklad aj dotyk prstov. Ďalší subjekt zas testoval zariadenie počas hrania videohier.
Tento nápad zvažovali vedci už niekoľko rokov, technológie v tom čase však ešte neboli vyvinuté natoľko, aby sa nápad mohol premeniť na realitu. Dnes je však veda na inej úrovni a VR systém funguje vďaka technológii, ktorá sa dnes bežne využíva napríklad aj v smartfónoch.
Aj keď je systém ešte takpovediac v plienkach, vedci už teraz pracujú na tom, aby bolo zariadenie menšie a dokázalo imitovať napríklad aj pocit tepla. Postupom času sa možno zariadenie podarí zapracovať napríklad aj do oblečenia, aby bolo ešte pohodlnejšie.
Daily Mail
Nahlásiť chybu v článku