Znečistenie plastami predstavuje obrovský globálny problém. Snažiť sa nájsť riešenie na ich odstránenie je zložité, preto je dôležité predísť ich vzniku a hľadať iné možnosti. Príkladom nám môže byť Tran Minh Tien, ktorý sa proti plastom rozhodol bojovať originálnym spôsobom.
Pred pár dňami priniesol Európsky parlament naozaj priaznivé správy pre ochranu nášho životného prostredia a planéty. Ako informoval TASR, schválil smernicu o obmedzení množstva plastového odpadu. Na jej základe má byť v celej EÚ zavedený zákaz používania slamiek, príborov alebo vatových tyčiniek. Toto rozhodnutie znamená zmenu správnym smerom. Navyše keď existuje množstvo alternatív týchto jednorazových plastových výrobkov.
S jednou z nich prišiel aj Tran Minh Tien z Vietnamu, ktorý sa rozhodol vyrábať slamky z trávy známej ako Lepironia articulata. Slamky sú šetrné k životnému prostrediu, keďže sú vyrobené z čisto prírodného materiálu a teda neobsahujú plasty ani chemikálie či konzervačné látky.
Tran vysvetlil v rozhovore pre VN Express International, ako prebieha ich výroba. Najprv nazbiera duté stonky trávy, umyje ich a nareže na 20 cm dlhé slamky. Ich vnútro vyčistí kovovou tyčinkou a následne ich znova umyje. Tyčinky pripravené na predaj balí do banánových listov.
Ako uvádza portál Unilad, čerstvé slamky vydržia dva týždne uschované v chlade, prípadne jeden týždeň, ak sú uskladnené pri izbovej teplote. Rovnako predáva aj sušené slamky, ktorých trvanlivosť sa predlžuje až na polroka pri izbovej teplote.
Greenpeace uvádza, že každoročne sa až 12,7 milióna ton plastového odpadu dostáva do svetových morí a oceánov. To má samozrejme negatívny vplyv na živočíchy a ich biotop. Preto je nutné, aby sme si to uvedomili a zakročili, kým nie je neskoro.
Je naozaj dôležité, aby sme si čo najviac vážili naše životné prostredie. Snažme sa hľadať nové alternatívy a inšpirujme sa Tranom, ktorí sa takýmto zaujímavým a jednoduchým spôsobom rozhodol pomôcť našej planéte. Malý krôčik môže urobiť veľmi jednoducho každý z nás. Podstatné je začať.
unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku