Muž, ktorý v 13. storočí zomrel v meste Cambridge, bol pre vedcov dlho záhadou. Snažili sa totiž o zrekonštruovanie jeho tváre a života. Predpokladá sa, že šlo o bezdomovca, pretože jeho kosti sa našli blízko Nemocnice svätého Jána Evanjelistu. Tá poskytovala útočisko tým, ktorí nemali kam ísť alebo boli chorí.
Jeho kostra tiež odhalila, že žil ťažkým životom a keď zomrel, mal asi 40 rokov. Podľa profesora Johna Robba z Cambridgeskej univerzity mal muž robustnú tvára s viacerými ranami spôsobenými ťažkou prácou.
„Nevieme potvrdiť, akú prácu vykonával, ale isté je, že patril do robotníckej triedy spoločnosti. Je možné, že sa venoval istému druhu obchodu,“ priblížil profesor. Zaujímavé je, že jeho strava obsahovala veľa mäsa a rýb, čo naznačuje, že mohol byť obchodníkom a k takýmto jedlám sa dostal ľahšie ako chudobnejšia trieda.
Predpokladá sa, že do nemocnice, ktorá sa starala o chudobných, sa dostal pre chorobu, ktorá ho limitovala v práci. V tej dobe bolo totiž pre chorého človeka ťažké postarať sa o seba bez podpory rodiny alebo dedičstva. Túto teóriu podporuje aj analýza zubov, ktorá ukázala, že zubná sklovina sa prestala regenerovať už v mladom veku – za to môže buď vážna choroba, alebo hladovanie.
Podľa vedcov sú kostry ľudí, ako je táto, veľmi cenné, pretože všetky získané historické poznatky sú o majetnejších ľuďoch, zatiaľ čo o robotníckej triede sa nevie takmer nič.
interez.sk (katka), independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku