Jack London

jack_london

„NEMÔŽEŠ ČAKAŤ NA INŠPIRÁCIU. MUSÍŠ SI ÍSŤ PO ŇU DO KLUBU.”

Predstaviteľ individualizmu sa narodil ako polosirota. Otca nikdy nepoznal, preto používal priezvisko nevlastného otca. Koncom 19. storočia sa vydal k rieke Yukon, kde prekypovala zlatá horúčka. Najprv písal poviedky z aljašského prostredia. Tie sa vydavateľovi najprv nepáčili, avšak neskôr od vydania diela Volanie divočiny (1903) sa stal Jack najúspešnejším spisovateľom svojej doby. Prvýkrát sa opil ako 5-ročný a počas svojej puberty sa začal opíjať pravidelne. Alkohol mu podlomil zdravie. Mal poškodené obličky a pečeň. Dva roky pred smrťou vydal román Démon alkohol, kde popisuje svoje detstvo až do svojich sedemnástich rokoch a vzťah k alkoholu. Zomrel na predávkovanie morfiom, keď mal iba 40 rokov.

Edgar Allan Poe

edgar_allan_poe

„NETRPÍM ZO ŠIALENSTVA. UŽÍVAM SI KAŽDÚ MINÚTU.”

Zakladateľ hororového a detektívneho žánru, ktorý taktiež pár myšlienkami pomohol vtedajšej astrofyzike. Otec aj starší brat mali sklony k alkoholizmu. Edgar sa ako 3-ročný stal sirotou. Ujala sa ho rodina Allanovcov. K alkoholu a hazardu sa dostal na univerzite, kde študoval literatúru. Po vyhodený zo školy sa chcel dostať do armády. Snažil sa tam dostať viackrát, ale vždy bol vyhodený kvôli opilosti. Nakoniec sa dostal do armádnej školy, bol však vyhodený kvôli nedisciplinovanosti a nesústredeniu na výučbe kvôli po-opičným stavom. Po vydaní najznámejšieho diela Havran si užíval dočasnú slávu, avšak závislosť od alkoholu a drog ho znova vrátila do biedy. Užíval hlavne absint s halucinogénnou prímesou a ópium. Zomrel po štyroch dňoch, čo bol nájdený na ulici v Baltimore. Lekári mu zistili v krvi alkohol a drogy. Zomrel ako 40-ročný.

Francis Scott Fitzgerald

francis_scott_fitzgerald

„NAJPRV SI DÁŠ DRINK, POTOM DRINK SI DÁ DRINK A POTOM DRINK SI DÁ TEBA.”

V škole písal do školského časopisu poviedky a muzikály na školské predstavenia. Skúšal aj šťastie v Hollywoode, kde písal scenáre. Lenže uvádzal v scenároch aj postavanie kamier a ďalšie technické parametre, ktoré neboli pre filmárov príliš zrozumiteľné. Preto odišiel z Hollywoodu a sústredil sa na knihy. Už jeho prvá kniha Táto strana raja (1919) mu vyniesla slávu a bohatstvo. So svojou manželkou si žil na vysokej nohe. Usporadúvali večierky, ktoré sa vymykali ich rozpočtu. Francis postupne prepadal alkoholu. Písal však iba vtedy, keď bol triezvy. Na sklonku života bol viackrát hospitalizovaný v nemocnici. Zomrel na tretí infarkt.

Uložiť článok

Najnovšie články