Koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje choroby COVID-19 sa, žiaľ, nebezpečne šíri a už nie je deň, kedy by sa na Slovensku nepotvrdil nový prípad. S jeho rozširovaním však vyvstáva potreba sa pred ním aj chrániť. Z médií sa k nám dostávajú mnohé informácie, čo máme robiť, aby sme minimalizovali riziko ochorenia. Osvojili ste si ich? Otestuje sa v našom kvíze.
Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej špeciálnej sekcii.
Ako dlho by ste si mali umývať ruky?
Úrad verejného zdravia Slovenskej republiky odporúča umývať si ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej po dobu 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
Na akú veľkú vzdialenosť sa môže nový koronavírus šíriť?
Ako informuje agentúra ČTK, nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa môže prenášať na vzdialenosť až 4,5 metra.
Koľko dňovú karanténu je potrebné dodržať pri návrate zo zahraničia?
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia nariaďuje všetkým osobám s prechodným a trvalým pobytom v Slovenskej republike, žijúcim na území Slovenskej republiky nad 90 dní alebo zamestnaným na území Slovenskej republiky, ktoré sa v období od 13.03.2020 od 7.00 vrátili zo zahraničia, vrátane osôb, ktoré s touto osobou žijú v spoločnej domácnosti, sa podľa § 12 ods. 2 písm. f) zákona Č. 355/2007 Z. z. izoláciu v domácom prostredí na dobu 14 dní.
Pri kašľaní a kýchaní si máte ústa zakryť:
Úrad verejného zdravia Slovenskej republiky odporúča zakrývať si nos a ústa, keď kašlete a kýchate vreckovkou, alebo ohnutým lakťom.
Čo poskytuje väčšiu ochranu?
Kým rúško poskytuje hlavne ochranu ostatných ľudí pred vaším ochorením, respirátor, vzhľadom na jeho kvalitu a stupeň ochrany, chráni aj vás.
Je bezpečné sa stýkať s niekym, kto práve prišiel z rizikovej oblasti, no nemá žiadne symptómy choroby?
Nie je to bezpečné. Človek môže byť nakazený a prenášať vírus aj keď neprejavuje zatiaľ žiadne príznaky ochorenia.
Dokáže sa vírus dostať do tela aj cez oči?
Nový koronavírus sa dokáže dostať do tela aj cez oči. Preto by sme si mali chrániť aj tie.
U koho nemusí respirátor alebo rúško správne fungovať?
Hustá brada či strnisko môžu vytvárať medzery pri použití respirátora alebo rúška. V takom prípade je dobré zvážiť oholiť sa.
Existujú aj respirátory s výdychovým ventilom. Kto by ho nemal nosiť?
Respirátory s ventilčekom uľahčujú dýchanie a zväčšujú komfort pri nosení. Ak však ho nosí niekto, kto je chorý, posiela tak vírusy do okolia.
Poskytujú respirátory najvyššej kvality ochranu na 100 %?
Ani respirátory, ktoré dokážu neprepustiť vírusy nezaručujú plnú ochranu. Je potrebné si kryť celý povrch tela. Na to slúžia tzv. skafandre, aké vidíte aj na obrázku.
Nahlásiť chybu v článku