Vďaka analýze DNA dokážu genetici nahliadnuť do histórie našich predkov, ktorá môže byť pre mnohých veľmi zaujímavá, no najmä prekvapujúca. Máloktorý Slovák totiž predpokladá, že jeho korene siahajú trebárs až do Ázie.
Genetici na analýzu využívajú mitochondriálnu DNA, ktorá sa dedí iba po ženskej línii a génový chromozóm Y, ktorý sa prenáša len z otca na syna. Na základe týchto analýz sa celkovo dopracovali až k dvanástim prapredkom po mužskej línii (haploskupiny) a k siedmim po ženskej (sedem Eviných dcér). Ide o jedincov, ktorí žili pred desiatkami tisíc rokov a od ktorých väčšina príslušníkov dnešnej európskej populácie zdedila svoje chromozómy Y, alebo svoju mitochondriálnu DNA.
Všetci máme pestrých predkov
To, že príslušnosť k určitému národu je podľa niektorých daná a uložená v DNA, je podľa uznávaného genetika Vladimíra Feráka jeden z najväčších omylov. „Slovákom sa môže stať aj niekto, koho predkovia Slovákmi vôbec neboli. Takýto proces sa opakoval nespočetne veľa ráz v histórii, aj v súčasnosti. Napríklad z doterajších slovenských prezidentov je jeden pôvodom „mantácky“ Nemec, druhý zasa potomok nedávnych prisťahovalcov z Chorvátska. O tom, že sú Slovákmi, napriek tomu nepochybujeme,“ uviedol Ferák.
Slováci majú vo všeobecnosti veľmi pestré korene, ktoré ovplyvnili tri základné migračné vlny. Našich predkov môžeme vďaka nim hľadať medzi paleolitickými zberačmi a lovcami zo západnej Ázie, príslušníkmi neolitickej kultúry z Blízkeho východu, alebo majú svoj pôvod v území stepí ležiacich severne od Čierneho a Kaspického mora.
Práve preto by sme nemali byť tými, ktorí ostatných hodnotia a veľakrát odsudzujú podľa pôvodu či farby pleti. Týmto smerom sa rozhodli vydať aj traja influenceri, ktorí sa podrobili analýze DNA v rámci kampane Ruku hore za toleranciu, Slováci!, ktorú zastrešuje značka ABSOLUT. Kampaňou chcú odkázať Slovákom, aby boli tolerantní, ľudskí, otvorení a bez predsudkov, pretože všetci sme výsledkom miešania rôznych rás a etník, ktoré sa vyskytovali na našom území.
Ázia, Balkán či Pyrenejský polostrov
Keď sa na neho pozriete, asi by vám nenapadlo, že jeho predkovia prišli z kaukazskej oblasti cez Turecko a oblasti bližšie juhovýchodu Európy. Youtuber ExplOited má celkom pestré výsledky. Má haploskupinu G2a, ktorá sa v Európe takmer vôbec nevyskytuje, keďže je charakteristická najmä pre východnú a juhovýchodnú Áziu. Jeho predkovia pochádzajú z Kazachstanu, Gruzínska, Arménska, Turecka či dokonca Talianska.
Travel a lifestyle influencerka Andrea Zahurancová má predkov, ktorí pochádzali z oblastí západnej a strednej Ázie, no takisto aj z Apeninského polostrova, blízkeho Východu a Pyrenejského polostrova.
Rapper Ján Strapec, ktorého všetci poznáme pod menom Strapo, má výsledky, ktoré sú najviac typické pre Slovensko. Ale, samozrejme, ani on nie je čistý Slovák, keďže nič také neexistuje. Po materskej línii zdedil haploskupinu U, ktorá je západoázijská a celoeurópska. Po otcovi má zas typicky európsku haploskupinu, ktorá je koncentrovaná najmä v krajinách bývalej Juhoslávie. Z maminej strany má však aj predkov, ktorí boli z oblasti Škandinávie. No a okrem toho testy preukázali, že má predkov aj z Talianska, Španielska či Rumunska.
Podporme otvorenejšie a lepšie Slovensko
To, že sa predsudky dajú zmeniť, ukazuje ABSOLUT v už spomínanej kampani Ruku hore za toleranciu, Slováci! . Odpovedá v nej na nenávistné komentáre z minuloročnej kampane Slovensko žije všetkými farbami, ktorej tvárou bola Slovenka tmavej pleti Natália. Ľudia na internete súdili, ako má vyzerať „pravý Slovák” alebo kto sa ním môže nazývať.
Preto značka Absolut aj tento rok stavila na reálny príbeh. Jeho hlavným hrdinom je bývalý extrémista Michal, ktorý sa rozhodol skončiť s odsudzovaním ľudí na základe národnosti či farby pleti. V minulosti do jeho života patrili bitky, či extrémistické názory, no momentálne sa snaží prispieť k vyššej tolerancii a otvorenosti Slovákov. Veď predsa nezáleží na tom, odkiaľ sme a ako vyzeráme, všetci sme v prvom rade ľudia. Tohtoročný spot značky ABSOLUT si môžete pozrieť TU.
Prispieť k tolerancii a otvorenosti môžeš aj ty, a to kúpou originálneho merchu „Pod žiť. Nechaj žiť.“, ktorý vznikol v spolupráci s e-shopom Ruka hore. Výťažok z predaja poputuje na podporu projektu #somtu, ktorý pomáha vytvárať tolerantnejší svet.
Do 20. októbra môžete využiť aj promokódy, vďaka ktorým kúpite tričká a mikiny so zľavou.
Kód na zľavu 3 € na tričko: TRI3PZNZ
Kód na zľavu 6 € na mikinu: MIK6PZNZ
V spolupráci s ABSOLUT
Nahlásiť chybu v článku