Optické ilúzie ľudí fascinujú. Dokážu oklamať náš mozog a niekedy sa musíme veľmi premáhať, aby sme vlastne videli naozaj to, čo je na obrázku či v animácii zobrazené. A rovnako je to aj s touto optickou ilúziou.
Tieto levitujúce guľôčky sa na prvý pohľad javia farebne. Sú červené, fialové či zelené. V skutočnosti ale týchto 12 guľôčok je jednej farby, a to nevýrazného béžového odtieňa, uvádza portál Science Alert.
Podľa tvorcu obrázka, Davida Novicka, profesora na Texaskej univerzite v El Paso, zmenšovaním obrázka sa táto ilúzia zveličuje a naopak, zväčšovanie obrázka efekt minimalizuje. Preto, ak chcete túto ilúziu pochopiť, pozrite sa na ňu zblízka.
Prečo však gule vnímame inou farbou ako v skutočnosti sú? Toto skreslenie vychádza z javu známeho ako Munker-Whiteova ilúzia, uviedol Novick pre Live Science.
Ako to funguje?
Ilúzia funguje preto, lebo „naša ostrosť tvaru je lepšia ako naša ostrosť farieb, čo znamená, že tvary vnímame podrobnejšie a farby menej detailne“, uviedol Novick.
Aj keď sa obrysy všetkých guľôčok javia identické, farebne sa prekrývajú alebo sa asimilujú v susedných priestoroch, vysvetľuje autor. Konkrétne sa farba guľôčok „stiahne“ bližšie k farbe pruhov predchádzajúcich cez ne. Na tomto obrázku cez guľôčky prechádza skupina zelených, červených a modrých pruhov, ktoré deformujú vnímanie ich skutočného odtieňa.
Ilúzia sa spolieha na odtieň prúžkov v popredí, nie na farby v pozadí za guľami. Ak sa odstránia pruhy, ilúzia zmizne a zostanú len rovnaké béžové guľôčky.
Your image, with all colours whose Lab color distance from (RGB) #f5c882 is in the 20th percentile or greater, replaced by #ffffff. pic.twitter.com/3iSN8P2ZEE
— Jon Seymour (@jonseymour) June 15, 2019
Vedci majú viaceré teórie o tom, čo sa vlastne deje v mozgu. Niektorí si myslia, že ilúzia nastáva na začiatku vizuálneho spracovania, keď svetlo najskôr zasiahne sietnicu. Iní si myslia, že účinok sa prejaví až v momente, keď mozog spracuje dostupné údaje. V konečnom dôsledku môže ísť o kombináciu obidvoch týchto teórií.
V každom prípade, toto je len jedna z mnohých ilúzií, ktoré existujú a dokážu zmiasť náš mozog. Pozrite si ich v tomto článku.
Nahlásiť chybu v článku