Foto: Schmidt Ocean Institute / Scotted400, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons (fotografia vpravo nepochádza z expedície, ktorá je spomínaná v článku)

Gigantické zviera natočil podmorský dron SuBastian v hĺbke približne 600 m.

Planéta Zem a jej príroda je z veľkej časti ešte aj dnes pomerne neprebádaná. Platí to najmä pre oblasti, ktoré sú ťažko dostupné, ako hlboké oceány, dažďové pralesy, podzemné ekosystémy či odľahlé časti Arktídy a Antarktídy.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Oceány sú najmenej prebádané časti planéty. Na ich dne pravdepodobne stále žije množstvo neobjavených živočíchov a taktiež takých, o ktorých síce vieme, no doteraz neboli poriadne zachytené. Medzi takéto zvieratá doteraz patril aj legendárny a záhadný kalmár hamiltonov. To však už neplatí a prednedávnom vznikli vôbec prvé zábery tohto masívneho hlavonožca v jeho prirodzenom prostredí.

Môže mať až 10 metrov

Tento obrovský tvor môže dorásť až do dĺžky piatich, hoci niektoré zdroje spomínajú až 10 metrov. Gigantické zviera natočil podmorský dron SuBastian v hĺbke približne 600 m, neďaleko Južných Sandwichových ostrovov v Atlantickom oceáne, píše Schmidt Ocean Institute. V tomto prípade však išlo o mláďa s dĺžkou približne 30 centimetrov. Toto zviera väčšinou žije v hĺbke približne 900 až 2000 metrov. Doteraz bolo zachytených iba zopár jedincov, no ani jeden v prirodzenom prostredí.

Uložiť článok

Najnovšie články