Simon Trnka

Solar Dynamic Observatory zaznamenala počas 25. marca na Slnku výraznú koronálnu dieru, ktorá vysiela do vesmíru intenzívny prúd častíc. Tie by mali počas 27. až 30. marca vyvolať na Zemi výraznú geomagnetickú aktivitu v polárnych oblastiach. 

Pravdepodobnosť pozorovania polárnej žiary bude aj u nás relatívne vysoká. Modely predpovedajú počas nasledujúcich dní 30 až 40 percentnú šancu na pozorovanie vzdialenej polárnej žiary a 25 až 30 percentnú šancu na pozorovanie silnejšej polárnej žiary. Takáto udalosť sa štatisticky na našom území vyskytuje raz za dva roky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Polárna žiara by mala byť pozorovateľná aj z nášho územia aj túto noc. Najviditeľnejšia bude už od 20:00 a maximum intenzity by malo pretrvať až do skorých ranných hodín.

Najvhodnejšie miesta pre pozorovanie polárnej žiary sú ďaleko od väčších miest, v čo najväčšej tme. Polárna žiara sa vyskytuje nad severným obzorom. V priemere trvá len niekoľko desiatok minút a môže sa objaviť aj niekoľkokrát. Treba tak čakať veľmi trpezlivo.


Pre najlepšie pozorovacie podmienky by sme si mali v prvom rade nájsť miesto bez svetelného znečistenia, s voľným výhľadom na severný obzor. Svetelné znečistenie vo vašom okolí si môžete vyhľadať na tejto webovej stránke. Pokiaľ nie ste ďaleko na severe, tak netreba očakávať polárnu žiaru ako na fotkách. Polárna žiara sa bude javiť ako neobvykle sfarbená žiara nad severným obzorom.

Svetelné znečistenie SLOVENSKA podľa senzoru VIIRS na polárnej družici Suomi-NPP

iMeteo

Pozri aj: Iba 8 ľudí by bývalo v Bratislave. Ako by to vyzeralo, keby na Slovensku žilo iba 100 ľudí?

iMeteo
Uložiť článok

Najnovšie články