Pixabay

Je to tu a už sa tomu nedá zabrániť. Na Slovensko začína prúdiť očakávaný prílev migrantov.

Migranti. V poslednej dobe tak skloňovaná téma, že nie je Slováka, ktorý o nej ešte nepočul. Z Ázie a Afriky ich do Európy prúdia milióny a nikto tomu nedokáže zabrániť. Aj keď nám hovoria, že na Slovensko nemajú záujem prísť, posledné štatistiky, informácie a dokonca pozorovania ľudí hovoria o úplnom opaku. V priebehu nasledujúceho týždňa má podľa neoficiálnych štatistík prekročiť slovenské hranice až vyše 400-tisíc migrantov!

Prvých migrantov spozorovali už 21. marca v Topoľčanoch, ďalej 22. marca v Dubnici nad Váhom, 23. marca v Rožňave či 24. marca v Dunajskej Strede. Je to jasným dôkazom toho, že ich prílev bude v nasledujúcom týždni masívny.

Jarná migrácia migrantov z Afriky trvá oveľa kratšie, ako tá jesenná – je teda oveľa masívnejšia. Dôvodom je vplyv hormónov pre rozmnožovanie a pud usadenia sa – očakávajú sa prílety mnohých druhov vo veľkých počtoch. Najdlhšiu vzdialenosť prekonávajú migranti zo subsaharských oblastí, ktorá meria niekedy až vyše 9-tisíc kilometrov.

Ak ste však čakali ekonomických migrantov, ste na omyle. Ako už sami viete, dnes je 1. apríl a okrem toho, že je to deň žartíkov, je to aj Medzinárodný deň vtáctva, a presne o vtákoch je aj tento článok.

Wikimedia

Medzi najčastejších tzv. subsaharských migrantov patria dážďovníky, lastovičky, bociany, ale aj dravce, napríklad orol krikľavý a sokol lastovičiar. „Absolútny rekord zapríčinený nepriaznivým jarným počasím – severným prúdením, drží pri návrate zo zimoviska na hniezdisko sokol červenonohý. Vďaka osadenej vysielačke sa potvrdila vzdialenosť 33-tisíc kilometrov. Po prílete začínajú vtáky s hniezdením a pridajú sa tak už začatým hniezdeniam myšiarok ušatých a sokolov myšiarov. Hniezdna sezóna 2017 už začala,“ zhrnul Slobodník.

Pixabay

Medzinárodný deň vtáctva súvisí so skutočnosťou, že počas štvrtého mesiaca roka na slovenské územie prilieta najviac sťahovavých vtákov. Bociany, lastovičky, trasochvosty a ďalšie sťahovavé vtáky prilietajú na Slovensko z afrických zimovísk. Ornitológovia odhadujú ich počet na niekoľko miliónov a prírodovedci túto migráciu považujú za jeden z najpozoruhodnejších fenoménov živej prírody.

K známym poslom jari prilietajúcim na Slovensko v tomto období patria škorce, drozdy, bociany, trasochvosty, škovránky, žltochvosty, ale aj lastovičky, ktoré sú známe svojou vernosťou k hniezdu a veľmi dobrými orientačnými schopnosťami. Sťahovavými vtákmi sú aj orol krikľavý, sokol kopcovitý, včelár lesný, prepelica poľná, slávik, kukučka alebo dážďovník. Väčšina vtákov prilieta na Slovensko z Afriky, menej z Ázie. Mnohé druhy vtákov počas návratu do svojich hniezd prekonajú každú jar tisíce kilometrov.

interez.sk, TASR
Uložiť článok

Najnovšie články