Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ v pondelok v Bruseli prijali v poradí už 15. balík ekonomických a individuálnych reštriktívnych opatrení s cieľom ďalej obmedziť schopnosť Ruska viesť vojnu proti Ukrajine.
Nové opatrenia sú navrhnuté tak, aby riešili doterajšie obchádzanie sankcií EÚ prostredníctvom takzvanej ruskej „tieňovej flotily“ tankerov a tiež aby oslabili ruský vojenský a priemyselný komplex. Na vyhlásenie Rady EÚ upozornil bruselský spravodajca TASR.
Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová, ktorá predsedá zasadnutiu Rady EÚ pre zahraničné veci, v správe pre médiá uviedla, že nový balík sankcií je súčasťou reakcie EÚ na oslabenie ruskej vojnovej mašinérie a tých, ktorí túto vojnu umožňujú, vrátane čínskych spoločností.
84 nových zápisov
„Našou prioritou je postaviť Ukrajinu do čo najsilnejšej pozície. Budeme stáť pri Ukrajincoch na všetkých frontoch: humanitárnom, hospodárskom, politickom, diplomatickom i vojenskom. O tom, že Ukrajina zvíťazí, nemôže byť pochýb,“ vyhlásila Kallasová.
Diplomati sa dohodli na balíku 84 nových zápisov na sankčný zoznam. Ide o 54 fyzických a 30 právnických osôb zodpovedných za konanie, ktoré narúša alebo ohrozuje územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. Únia potrestala vojenskú jednotku zodpovednú za útok na detskú nemocnicu Ochmadyt v Kyjeve, vysokých manažérov popredných ruských spoločností v energetickom sektore, jednotlivcov zodpovedných za deportáciu detí, propagandu a obchádzanie sankcií, ako aj dvoch vysokých predstaviteľov KĽDR.
Pokiaľ ide o podniky, EÚ sa zamerala na ruské zbrojovky a námorné spoločnosti zodpovedné za prepravu ropy a ropných produktov, ktoré ruskej vláde poskytujú dôležité príjmy. Na zozname sa ocitol aj chemický závod či civilná ruská letecká spoločnosť logisticky podporujúca ruskú armádu.
Subjekty z rôznych krajín
EÚ prvýkrát uvalila sankcie (zákaz cestovania, zmrazenie majetku, zákaz sprístupnenia ekonomických zdrojov) aj voči rôznym čínskym aktérom dodávajúcim Rusku súčiastky dronov a mikroelektronické súčiastky. Na zoznam lodí, na ktoré sa vzťahuje zákaz vstupu do prístavov a zákaz poskytovania širokej škály služieb súvisiacich s námornou dopravou, pridala Rada ďalšie plavidlá.
Toto opatrenie je zamerané na tankery z krajín mimo EÚ, ktoré sú súčasťou „tieňovej flotily“ obchádzajúcej mechanizmus cenových stropov na ropu a na lode, ktoré prepravujú vojenský materiál pre Rusko alebo sa podieľajú na preprave ukradnutého ukrajinských obilia.
Na sankčnom zozname sa ocitlo 52 nových plavidiel z tretích krajín, čím sa celkový počet trestaných lodí zvýšil na 79. Diplomati pridali 32 nových firiem na zoznam subjektov, ktoré priamo podporujú ruský vojenský a priemyselný komplex. To znamená, že budú podliehať prísnejším vývozným obmedzeniam týkajúcim sa tovarov a technológií s dvojakým použitím, ako aj tovarov a technológií, ktoré by mohli prispieť k technologickému zlepšeniu ruského obranného a bezpečnostného sektora.
Niektoré z týchto subjektov pochádzajú z Číny, Indie, Iránu, Srbska či Spojených arabských emirátov a boli zapojené do obchádzania obchodných sankcií alebo sa podieľali na obstarávaní citlivých tovarov používaných na ruské vojenské operácie.
Nahlásiť chybu v článku