Čas od októbra do decembra je podľa najnovšej analýzy obdobím, v ktorom Slováci nakupujú najviac. Tohtoročné vianočné sviatky budú však ešte o čosi drahšie, pričom nárast cien postihol aj úplne bežné potraviny, ktoré má na stole takmer každá domácnosť. Zdržovanie sa však netýka len jedla a potravín.
Koniec roka sa v podstate posledných niekoľko týždňov vždy nesie v sviatočnej, ale často aj uponáhľanej nálade. Ľudia trávia mnoho času v rôznych obchodoch, kde okrem darčekov či bežného spotrebného tovaru kupujú aj potraviny, elektroniku a iné. Práve v predvianočnom období sa zároveň míňa najviac peňazí, čo potvrdila aj analytička Eva Sadovská, píše portál Omediach.
Posledný štvrťrok, teda obdobie od októbra do decembra, predstavuje v maloobchode až 27 % celoročných tržieb, čo len utvrdzuje teóriu o tom, že ľudia sa rozhodnú nakupovať najviac pred sviatkami. Štatistika teda sedí, no pre Slovákov je kľúčové vedieť, že v tomto roku bude pre mnohých z nich nakupovanie o čosi náročnejšie.
Aj keď od roku 2020 stúpla plocha na nakupovanie až o 60 %, v zime 2022 sa rieši najmä zdražovanie takmer každého tovaru dostupného v maloobchodných reťazcoch.
Potraviny stoja podstatne viac
Jedna z najaktuálnejších tém, čo sa týka zdražovania cien tovaru, sú potraviny, prirodzene. Ako uvádzajú dáta zo Štatistického úradu SR, ceny potravín a nealkoholických nápojov v októbri 2022 medziročne stúpli až o 26,1 %. Ide primárne o produkty ako oleje a tuky (o 51,1 %), mlieko, syry a vajcia (o 30,0 %), mäso a výrobky z neho (o 27,6 %), chlieb a obilniny (o 27,5 %), ale aj zelenina (o vyše 25,5 %).
Za cukor, med, džem a sladkosti zaplatíme v obchodoch o 19,5 % viac, no o necelých 16 % zdraželi aj ryby, morské plody a ovocie. Na základe zvyšovania cien sa teda dá predpokladať, že za rovnaký predvianočný nákup, aký spravila slovenská domácnosť v roku 2021, bude musieť v tomto roku zaplatiť približne až o 30 % viac.
Netýka sa to len jedla
Či už ide o darčeky alebo o iný spotrebný tovar, ceny išli hore aj mimo priestoru potravín a nápojov. Zatiaľ čo technika a elektrotechnika až také výrazné zdražovanie nepocítili, drogéria či produkty pre domáce zvieratá išli poriadne hore.
Osobná hygiena a produkty s ňou spojené stoja viac o približne 17 %, produkty pre domácich miláčikov o 16,9 %. Cena vzrástla aj šperkom, tie stoja o 15,5 % viac ako vlani. Do 7,5 % stúpla cena za mobilné telefóny, oblečenie, obuv, kávovary či bicykle.
Počítače takmer nezdražili
Do škály 5 % sa zmestil veľmi obľúbený artikel najmä pod stromček, teda knihy. V podobnej miere navýšenia ceny sa dnes pohybujú hodinky, hudobné nástroje či hračky pre deti. Zo sveta technológie možno viacerých poteší skutočnosť, že zatiaľ čo fotoaparáty zdraželi o niečo vyše 2 %, pri počítačoch sa ukázalo len 0,1 % zdraženie.
Faktom ostáva, že žiaden z tovarov oproti roku 2021 nezlacnel a Slováci tak budú musieť v týchto dňoch siahnuť do peňaženky o čosi hlbšie. Analytička však odporúča, aby sa ľudia kvôli zdražovaniu pred sviatkami určite nezadlžovali.
„V prípade potreby odporúčame, aby si spotrebitelia popri pravidelnom vytváraní finančnej rezervy každý mesiac odkladali bokom aj finančné prostriedky určené práve na sviatky a nákupy s nimi spojené,“ zakončila Eva Sadovská.
Nahlásiť chybu v článku