Skúmali milióny galaxií a najrôznejších kozmických telies, s výskumom začali už pred dvoma desaťročiami. Teraz vedci z 30 rôznych inštitúcií zverejnili výsledok svojej dlhoročnej a náročnej práce v podobe najväčšej 3D mapy vesmíru.
Astrofyzici z projektu mapovania hviezdnej oblohy s názvom Sloan Digital Sky Survey oznámili zverejnenie doposiaľ najväčšej 3D mapy vesmíru, ktorá vypĺňa aj doposiaľ neznámu dieru v jeho histórii, informuje projekt v tlačovej správe na svojom webe.
„Poznáme starodávnu históriu vesmíru aj jeho nedávnu históriu, ale v stredných rokoch v období pred 11 miliónmi rokov je dosť nepríjemná medzera,“ hovorí Kyle Dawson z univerzity v Utahu.
„Na vyplnení tejto medzery sme pracovali 5 rokov,“ dopĺňa Dawson, ktorý viedol tým odborníkov počas výskumu. Podľa jeho slov je nová mapa vesmíru jeden z najvýznamnejších pokrokov v kozmológii za posledné desaťročie.
Rozpínanie sa zrýchľuje
Na výskume sa podieľalo viac ako 100 astrofyzikov z celého sveta. Pozorovaním a meraním viac ako dvoch miliónov galaxií dokázali vedci spoločne pokryť až 11 miliárd rokov trvajúcu históriu vesmíru. Astrofyzikom trval výskum viac ako 20 rokov, mapovanie vesmíru prebiehalo s využitím špeciálneho teleskopu projektu, ktorý sa nachádza v americkom štáte Nové Mexiko.
Najväčšia 3D mapa vesmíru okrem iného ukazuje rýchlosť jeho rozpínania. Výskum ukázal, že približne pred 6 miliardami rokov sa expanzia vesmíru sa začala zrýchľovať, trend pritom pokračuje dodnes. Podľa odborníkov zvýšenie rýchlosti jeho rozpínania súvisí s doposiaľ pomerne neznámou temnou hmotou, ktorú vo svojich výskumoch opisoval Albert Einstein. Nový výskum podľa astrofyzikov poskytuje dôkaz o nepresnosti Hubblovho zákona, ktorý definuje všeobecnú rýchlosť expanzie vesmíru na základe Hubblovej konštanty.
Nahlásiť chybu v článku