Foto: unsplash

Tieto črty môžu psíkom spôsobovať vážne problémy.

Hádam každému je jasné, že psíky so sploštenou tvárou to v živote nemajú jednoduché. Veterinár ale upozorňuje na ďalšie veci, na ktoré si pri výbere psíka treba dávať pozor, ak si ho chcete užiť čo najdlhšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Môžu ich potrápiť zdravotné problémy

Ako informuje Mail Online, mnohé z najobľúbenejších psích plemien, od jazvečíkov až po mopslíky, sú známe tým, že ich pre telesnú konštrukciu môžu potrápiť nepríjemné zdravotné problémy. Ľudia si ich ale kupujú resp. adoptujú, lebo sa im takéto psíky zdajú roztomilé. Veterinár Dan O’Neill upozorňuje na 10 čŕt, ktorým by ste sa ale mali vyhýbať, ak si štvornohého miláčika chcete užiť čo najdlhšie. Aj keď sa na prvý pohľad môžu zdať rozkošné, psíkovi môžu spôsobiť vážne problémy.

Medzi varovné signály, že psík sa zrejme bude trápiť, patrí napríklad klenutá lebka, pokrútené nohy, zošikmený chrbát a príliš vypuklé oči. Podľa veterinára si ale ľudia neraz vôbec neuvedomujú súvislosť medzi tým, ako psík vyzerá a aké ho preto čakajú zdravotné komplikácie. Väčšina týchto extrémnych vlastností sa nevyvinula prirodzene, ale je následkom stoviek rokov šľachtenia.

Foto: unsplash

Vrodené zdravie

Pri výbere psíka je dôležité mať na zreteli tzv. vrodené zdravie. Je to koncept, ktorý bol vyvinutý po rokoch výskumu a vzťahuje sa na schopnosť zvieraťa užívať si život bez obmedzení vyplývajúcich zo zdravotných problémov spojených s extrémnou a neprirodzenou stavbou tela. Napríklad, pes musí byť schopný voľne dýchať v pokoji, ale aj pri fyzickej námahe. Musí byť tiež schopný udržiavať si normálnu telesnú teplotu, voľne sa pohybovať, efektívne jesť a piť, počuť, cítiť, vidieť a riadne spať.

Zdravý pes by mal byť tiež schopný reprodukcie a komunikácie s inými psami. Na základe týchto kritérií prišli vedci so zoznamom čŕt, ktorým je lepšie sa vyhýbať. Nikoho neprekvapí, že na prvom mieste je sploštená tvár (brachycefalické psy). Vyhýbajte sa psíkom s očami, aké má napríklad pekinský palácový psík. Hrozia mu totiž časté infekcie a poškodenie zraku.

Foto: pexels

Krátke a pokrútené nohy, ako majú napríklad jazvečíky, môžu spôsobovať problémy s chrbticou, ale aj neurologické ťažkosti. Kožnými problémami a infekciami zas často trpia psíky s výraznými kožnými záhybmi, napríklad šar pej. Ak pes nemá normálny chvost, sťažuje mu to zas komunikáciu s inými zvieratami.

Toto vás možno prekvapí

Plemená s výrazne predsunutou alebo podsunutou čeľusťou, ako napríklad boxer, môžu mať problémy s jedením. Neprimerane široká hlava a ramená, ako má napríklad francúzsky buldoček, často spôsobujú, že fenka nedokáže prirodzene porodiť šteniatka. Plemená ako baset, ktoré majú nezvyčajné očné viečka, môžu trpieť bolestivými očnými problémami. Plemená s vypuklou alebo klenutou lebkou, ako napríklad čivava, sú zas vystavené vyššiemu riziku rôznych ochorení mozgu.

Foto: pexels

Pozor by ste si mali dať aj pri zvažovaní plemena so šikmým chrbtom, nízko položenou zadnou časťou tela a ohnutými zadnými nohami, ako má napríklad nemecký ovčiak, čo mnohých možno prekvapí. Tieto črty sa bežne spájajú s pohybovými ťažkosťami.

Uložiť článok

Najnovšie články