Z detstva poznáme, že niekde medzi učiteľku a pretekára sa do odpovedí na otázku vysnívaného povolania často zamiešal aj astronaut. Heroizmus a bádateľský duch, ktorým oplýva toto povolanie nadchol mnohých. Okrem toho je to však aj veľmi náročné povolanie ako fyzicky, tak aj psychicky a pravdaže vyžaduje aj určité vzdelanie. Aké vlastnosti a schopnosti teda NASA momentálne u uchádzačov hľadá? O svoje pohľady na vec sa podelili viacerí astronauti a pracovníci NASA. Aj keď toto povolanie teda určite nie je ľahká a zábavná hra, zrejme budete prekvapení, aké nízke a večne meniace sa požiadavky v skutočnosti majú. Je tam však obrovský háčik v podobe šialene silnej konkurencie.
Na to, aby ste sa stali astronautom u NASA vám technicky stačí dosť málo. Minimum je bakalársky titul a zvládnutie fyzickej skúšky. Problém je však ten, že mnohí budú lepšie kvalifikovaný a v roku 2016 sa na pohovor dostalo len 120 najlepších uchádzačov (z 18 300 prihlásených). Čím sa teda odlišovali od zvyšku prihlásených?
Na tieto otázky odpovedala Anne Roemer, manažérka výberu astronautov v NASA a Shannon Walker, ktorá je sama astronautkou. „Máme astronautov z rôznych odvetví od veterinárov cez vojenských pilotov, doktorov a mnohé iné.“
Walker dodala, že nie je až tak dôležité čo študovali, ale skôr skúsenosti, ktoré získali: „NASA nehľadá len ľudí, ktorí sú odborníci vo svojom povolaní. Hľadá aj ľudí, ktorí majú rôzne schopnosti a záujmy. Čím pestrejší životopis, tým väčšia pravdepodobnosť, že si vás všimneme. Z týchto odlišností sa dá neskôr značne profitovať a skutočne hocijaká schopnosť či vedomosť sa môže zísť. Záleží však predovšetkým na tom, ako ich viete využiť.“
Walker, ktorá je sama astronautkou povedala, že vôbec nemusíte uspieť na prvý krát. „Ja som sa o toto miesto uchádzala až päť krát v rozmedzí 10 rokov. Na pohovor som sa dostala každý krát, no až na piaty ma prijali. Nezáleží na tom, koľko krát sa hlásite, keďže každý krát hľadajú iný súbor zručností.“
Momentálne patria medzi popredné atribúty astronauta, akého NASA hľadá napríklad odvaha, charizma, fyzická zdatnosť, trpezlivosť, ambicióznosť, ale aj dobrý zmysel pre humor. Okrem všetkých týchto ťažkých a desivých kritérií, prikladá NASA veľký význam aj jednoduchým veciam, ako napríklad či sa vaši kolegovia budú s vami vo vesmíre cítiť fajn. Treba mať humor a byť priateľský.
„Dosť zaváži či spravíte príjemný prvý dojem. Počas hodiny si vás kompletne preťuknú a zhodnotia, či ste ten typ osoby, s ktorým by radi spolupracovali.“ Povedal bývalý astronaut Tom Jones.
Schopnosť vytvoriť príjemnú spoločnosť vám však nebude stačiť iba v jednom jazyku. Astronauti NASA sa totižto musia naučiť hovoriť aj po rusky. „Je to dosť dôležité, pretože môže nastať krízová situácia, o ktorej sa v rádiu bude odohrávať panická diskusia v ruštine.“ Povedal kanadský astronaut a lekár David Saint-Jacques. „Jednoducho treba vedieť plynulo po rusky, aby v prípade takejto situácie mohol človek byť aspoň nejako nápomocný.“
Mnohé zo skúseností ktoré sa vám zídu, si vyžadujú veľa času a námahy, takže je dôležité začať čo najskôr. Kanadský astronaut na dôchodku, Chris Hadfield sa podelil o to, čo je podľa neho dôležité pre začiatok : „Na to aby ste sa hodili na prácu astronauta vám odporúčam tieto tri veci: žite zdravo, získajte vzdelanie v technickom smere a naučte sa rozhodovať sa a zotrvať pri ťažkých, ale správnych rozhodnutiach.“ Následne svoju výpoveď ešte doplnil o ďalšie rady: „Učte sa cudzie jazyky, naučte sa lietať, potápať, získajte zdravotnícky tréning, jednoducho vždy si hľadajte nové záujmy a získavajte nové skúsenosti. Neexistuje jediná špecifická a zaručená cesta, ktorou sa stanete astronautom. Najlepšia vec ktorú môžete urobiť je stále budovať svoju osobnosť a zlepšovať sa.“
Ak vám po všetkých týchto radách prídu astronauti opäť ako nedotknuteľné tvory s nevyčerpateľnou energiou, zúfať je tiež jedna z vecí, ktoré sa pre astronauta nehodia. U astronautov je totižto dosť dôležité aj zdravé sebavedomie. Michelle Williams, astronómka, ktorá sa vo svojom živote stretla s mnohými astronautmi ich opisuje takto: „Nie sú z inej planéty. Ja si myslím, že sú to normálni ľudia, ktorí sa jednoducho len rozhodli pre abnormálne povolanie. Mnohí z nich boli veľmi oduševnení, príjemní, zhovorčiví a áno, viacerí z nich mali úžasný zmysel pre humor.“
Aj keď to znie pekne a možno by ste reálne spĺňali požiadavky, konkurencia je obrovská a vždy sa môže nájsť niekto, kto je oveľa lepší. Mae Jemison, bývala astronautka a prvá žena tmavej pleti vo vesmíre predpovedá, že počet pracovných ponúk, bude v rámci zvyšujúcich sa možností a záujmu o bádanie vo vesmíre, v budúcnosti iba stúpať: „Svet sa bude viac a viac otvárať ľudom, ktorí pôjdu do vesmíru profesijne. Či už pre vládne agentúry, alebo komerčné spoločnosti. Treba však mať silné zázemie a vzdelanie vo vedných odboroch, dobré zdravie, byť flexibilný, mať tímového ducha a v neposlednej rade, byť zapálený pre vec.“
curiosity.com
Nahlásiť chybu v článku