Voyager 1 opäť spustil svoje trysky, ktoré neboli využité od roku 1980. Tieto trysky mali zabezpečiť to, aby anténa kozmickej lodi smerovala k Zemi. Ide o jediný objekt, ktorý postavili ľudia a nachádza sa v medzihviezdnom priestore. Pokiaľ by jeho antény nesmerovali k Zemi, stratili by sme s ním kontakt a viac by nebolo možné sa s ním spojiť.
Vedci z Laboratória Tryskových Pohonov v NASA chceli predĺžiť životnosť tohto „kozmického korábu“. Podarilo sa im spustiť ďalšie trysky, ktoré sa nachádzajú na lodi, čo by mohlo skutočne predĺžiť jej životnosť do roku 2020 a aj dlhšie. „S týmito tryskami, ktoré boli 37 rokov nevyužité, budeme schopní predĺžiť životnosť sondy Voyager 1,“ povedala Suzanne Dodd, vedúca projektu Voyager 1 v Laboratóriu Tryskových Pohonov.
Tieto trysky majú aj konkrétny názov, z ktorého plynie aj ich účel. Trajectory correction maneuver (TCM), teda Trysky s manévrovacou korekciou trajektórie. Tie boli pôvodne využité pre navigáciu lode popri planétach Jupiter a Saturn, aby sa mohla dostať von zo Slnečnej sústavy. Trysky boli naposledy využité 8. novembra 1980 pri Saturne, teraz však boli odskúšané znova, aby sa zistilo, či stále fungujú.
Odskúšané boli 28. novembra a trvalo 19 hodín a 35 minút kým sa signál dostal k Zemi, čo je pochopiteľné vzhľadom k vzdialenosti 21 miliárd kilometrov. TCM trysky majú veľmi podobnú veľkosť aj funkčnosť klasických trysiek. Voyager 1 však musí rozžeraviť jeden ohrievač na jednu trysku, čo značne zaťažuje jeho výkon. TCM trysky budú teda využívané, kým bude dostatok pohonu pre ohrievače a následne sa budú ďalej používať klasické trysky.
Toto je v skutočnosti pre vedcov a budúci výskum skvelá správa, keďže sonda nám bude môcť aj naďalej posielať zaujímavé údaje a informácie z medzihviezdneho priestoru.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku