Ilustračná foto: Unsplash

Ak by vám niekto ponúkal na predaj dom, o ktorom by tvrdil, že je prekliaty, kúpili by ste ho?

Aj medzi nami sa nájdu ľudia, a vôbec ich nemusí byť málo, ktorí veria na duchov a nadprirodzené javy. Podľa prieskumu z roku 2013 na duchov verí až 40 % obyvateľov USA a je dosť možné, že podobné číslo by sme namerali aj na Slovensku. Čo ale na to hovorí veda? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Strašidelné domy

Za strašidelný dom sa považuje priestor, v ktorom zvyčajne niekto zomrel či je to miesto, kde sa v minulosti odohrali traumatické či desivé udalosti, informuje portál IFL Science. Asi vás neprekvapí, že veda nikdy nezistila, že by sa na takomto mieste ale dialo niečo neobvyklé. Napriek tomu tu ľudia často zažívajú situácie, pri ktorých sa črtá jediné vysvetlenie: v dome straší.

Zvyčajne ľudia, ktorí uvádzajú, že zažili niečo strašidelné, tak buď vtedy zaspávajú alebo sa práve zobudia. Často ich uvádzajú ľudia, ktorí sú pod vplyvom alkoholu či majú poruchy spánku. Takisto sa zistilo, že aj malé dávky úniku oxidu uhoľnatého, čo je otravný plyn vznikajúci pri nedokonalom spaľovaní, býva často prítomný v prípadoch hlásenia takýchto javov.

Ilustračná foto: Unsplash

Navodenie situácie

Je tiež známe, že efekt vnímania prítomnosti nejakej nadprirodzenej bytosti sa tiež prejavuje, keď majú jednotlivci pocit chladu, únavy alebo hladu a idú vtedy spať. Ak sa k tomu pripoja tiež predsudky, traumatické zážitky z minulosti a živé sny, je potom dosť možné, že človek začne vnímať niečo, čo v skutočnosti neexistuje.

Experiment

Existuje alebo tiež tzv. Philipov experiment, je založený na klasickom príklade vytvárania ducha iba na základe viery. Tento experiment sa vykonal v Toronte v roku 1972 a mal niekoľko pozoruhodných výsledkov. Vedec George Owen si vymyslel postavu, ktorú nazval Philip. Vybral skupinu niekoľkých ľudí, posadil ich okolo stola a začala sa seansa.

Na začiatku nikto prítomnosť žiadneho ducha necítil. Keď však Owen mierne zmenil podmienky v miestnosti tak, že stlmil svetlá a znížil teplotu, účastníci začali tvrdiť, že cítia prítomnosť a počujú zvuky, ktoré duch vydáva. Aj na inak vysvetľujúce pozemské udalosti následne používali vysvetlenie s duchom.

Za pozornosť určite stoja aj tzv. hypnagogické halucinácie, ktoré sa vyskytujú v momente medzi spánkom a bdením. Tento prechodný stav môže v kombinácii so stavmi, ako je spánková paralýza, lucidné sny a tiež s predsudkami vyvolávať návštevu nadprirodzených bytostí.

Ilustračná foto: Unsplash

Toxický dom

Toxikológ Albert Donnay tvrdí, že vystavenie už spomínanému oxidu uhoľnatému, ale aj iným chemikáliám môže tiež viesť k halucináciám spojeným so strašidelnými domami. Toto tvrdenie môže tiež dobre vysvetľovať množstvo popisovaných skúseností s duchmi z viktoriánskej éry, kedy boli ľudia doslova obklopení chemikáliami napríklad z petrolejových lámp či z obľúbených tapiet, v ktorých sa nachádzal arzén.

Ak sa vám teda stane, že by ste narazili na ponuku kúpy domu, o ktorom sa tvrdí, že v ňom straší, namiesto exorcistu by ste si tam mali zavolať inšpektorov domovej bezpečnosti, ktorí zmerajú prítomnosť škodlivých chemikálií vo vzduchu.

Uložiť článok

Najnovšie články