Foto: Whit Welles Wwelles14 [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Nárast oxidu uhličitého v atmosfére prispieva k zmenám klímy.

Klimatické zmeny sa nás začínajú dotýkať stále viac. Snahy o vypúšťanie menej oxidu uhličitého do ovzdušia sú pomalé a nemusia byť úplne dostačujúce. Dôležitým a často propagujúcim opatrením je vysádzanie nových stromov, ktoré využívajú tento plyn pri fotosyntéze. No ako sa ukazuje, s bojom by nám mohli pomôcť aj veľryby. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Rovnica je pritom jednoduchá. Menej CO2 v atmosfére znamená pomalšie otepľovanie planéty. Rôzne pokusy o jeho zníženie, napríklad odčerpávaním a následným uskladnením, sú technicky náročné, drahé a netestované. Avšak, ako informuje portál Futurism, s bojom nám môžu pomôcť aj veľryby. Podľa správy Medzinárodného menového fondu sú totiž tieto veľké cicavce prirodzenými bojovníkmi s oxidom uhličitým.

Foto: Flickr (Robbie Shade)

Vedci vypočítali, že priemerná veľryba za svoj život pohltí až 33 ton oxidu uhličitého. A to je už poriadne číslo v porovnaní so stromami, ktoré ročne dokážu absorbovať priemerne „len“ necelých 22 kilogramu tohto skleníkového plynu. Keď veľryba umrie, jej telo klesne na dno aj spolu s uhlíkom zachytených v ich tele, ktorý skončí na dne oceánu.

Foto: Wanetta Ayers [Public domain], via Wikimedia Commons
Príroda mala milióny rokov na to, aby zdokonalila svoju technológiu zachytávania uhlíka veľrybami. Všetko, čo musíme spraviť my, je nechať veľryby žiť, píšu autori štúdie.

Aj z tohto dôvodu sa autori správy MMF domnievajú, že ochrana veľrýb by mala byť jedným z hlavných bodov globálnej klimatickej agendy. „Pokiaľ ide o záchranu planéty, jedna veľryba stojí za tisíce stromov,“ uzatvárajú autori štúdie.

Uložiť článok

Najnovšie články