Teleportáciu ľudia poznajú najmä z vedecko-fantastických filmov, kde sa týka presunu človeka z jedno miesto na druhé v okamihu. Kým takáto teleportácia stále ostáva predmetom sci-fi filmov, teleportácia na úrovni fotónov a informácií je už realitou.
Dokazujú to vedci z univerzity v Bristole a Technickej univerzity v Dánsku. Tým sa podarilo poslať dáta medzi dvomi čipmi pomocou kvantového prepojenia či kvantového zauzlenia. Informuje o tom portál TechFocus.
Teleportáciou sa proces nazval preto, lebo k výmene informácií došlo bez elektrického či fyzického kontaktu medzi dvomi kvantovými čipmi. Vedci dosiahli úspešnosť na úrovni 91 % a aj keď proces prebehol v laboratóriu, teoreticky by mal fungovať aj pri veľkých vzdialenostiach, pričom informácia sa prenesie okamžite.
„Podarilo sa nám vytvoriť vysoko kvalitné prepojenie spletených dvoch čipov v laboratóriu,“ vraví spoluautor štúdie Dan Llewellyn.
Ako uvádza Fontech, tento jav sa nazýva aj kvantové zauzlenie, kedy sú dve kvantové častice vzájomne prepojené, takže jedna odhalí vlastnosti tej druhej bez ohľadu na to, ako ďaleko sú od seba vzdialené.
Táto štúdia by mohla priniesť kvantový internet, ktorý by bol veľmi bezpečný pred útokmi hackerov. Obvody v čipoch sú schopné vytvárať svetelné častice – fotóny, ktoré dokážu použiť kvantové zauzlenie pre teleport a dokážu udržať komunikáciu.
Kvantové prepojenie je tak veľmi dôležité do budúcnosti práve pre správne fungovanie kvantových počítačov. Vytvoriť takéto spojenie je technologicky veľmi náročné, no tento úspech vedcov sa radí zatiaľ medzi najúčinnejší prenos, aký bol doteraz realizovaný.
Nahlásiť chybu v článku