Foto: Pexels

V problémoch sa ocitli aj známe firmy.

August tohto roka priniesol v porovnaní s júlom výrazný vzostup v počte vyhlásených konkurzov podnikateľských subjektov. Podľa analýz spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau ide s celkovým počtom 40 konkurzov o 150-percentný medzimesačný nárast oproti júlovým 16.

Článok pokračuje pod videom ↓

V medziročnom porovnaní ale konkurzy zaznamenali pokles o 9 percent. Až 90 percent dlžníkov tvorili eseročky, väčšina z nich nemala žiadneho zamestnanca. August priniesol aj 11 zastavení konkurzných konaní pre nedostatok majetku a 12 zrušení vyhlásených konkurzov z rovnakého dôvodu.

Viacero známych firiem má problémy

Spomedzi bankrotujúcich firiem mala najväčší počet zamestnancov CHEMES distribúcia z Prešovského kraja. Návrh na konkurz podala sama z dôvodu výpadku tržieb zapríčinených dlhodobým sporom so spoločnosťou Východoslovenská energetika. Zároveň tento rok neplatila spoločnosti SPP za energie. Napriek konkurzu ale ďalej pokračuje v dodávkach tepla pre domácnosti a podniky v priemyselnom parku.

Subjektom s najvyšším obratom bola spoločnosť Oresi Slovakia z Trenčianskeho kraja, ktorá sa zaoberala maloobchodom s nábytkom, svietidlami a domácimi potrebami v špecializovaných predajniach. Spoločnosť zaznamenala v minulom roku celkové výnosy 2,65 mil. eur a stratu viac ako 760-tisíc eur.

Z geografického hľadiska dominoval v rámci konkurzov Bratislavský kraj s 12 konkurzmi, nasledovaný Prešovským krajom s desiatimi a Nitrianskym krajom so siedmimi konkurzmi. Trnavský so Žilinským krajom zaznamenali po tri konkurzy, Banskobystrický a Košický po dva. Najlepšie obstál Trenčiansky kraj s jedným konkurzom.

Firmy by sa mali zaoberať finančným zdravím

„Regionálny rozptyl nám ukazuje, že finančné problémy postihuje ekonomicky vyspelý západ Slovenska, i slabší východ. Firmy by sa mali dôkladne zaoberať svojím finančným zdravím a preverovať si v špecializovaných registroch svojich obchodných partnerov, aby sa vyhli možným problémom s platobnou neschopnosťou,“ upozornila hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau Jana Marková.

Reštrukturalizačné konanie postihlo v auguste dve spoločnosti so Žilinského kraja. Eseročka DIAGO SF sa zaoberá veľkoobchodom so železiarskym a inštalatérskym tovarom a vykurovacími zariadeniami a potrebami, eseročka HASTRA sa zase venuje výstavbe ciest a diaľnic.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje prevádzku slovenských úverových registrov, bankového aj nebankového. Prostredníctvom registrov si banky, stavebné sporiteľne, leasingové a splátkové spoločnosti, ale aj ďalšie subjekty overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v roku 2004. Jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtým najväčším prevádzkovateľom úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Uložiť článok

Najnovšie články