Foto: Profimedia

V čase zvyšujúceho sa napätia medzi svetovými mocnosťami si Sovieti v Československu ukryli ničivý arzenál.

Studenú vojnu možno definovať napätím, neistotou, tajomstvami, špionážou, ale aj odvážnymi, ba dokonca až šialenými projektami. Prostredníctvom nich sa mocnosti snažili upevniť si svoju pozíciu a získať čo najväčšiu možnú výhodu oproti druhej strane. Výnimkou nebolo ani Československo, ktorého strategická poloha mala pre Sovietov zásadný význam.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako je všeobecne známe, Československo sa priamo dotýkalo železnej opony a bolo dôležitým členom Varšavskej zmluvy, na ktorého sa spoliehali aj samotní Sovieti. S rýchlo postupujúcimi vedeckými výskumami a zdokonaľovaním zbrojného priemyslu bolo jasné, že v prípade potenciálneho konfliktu budú kľúčovú úlohu zohrávať zbrane hromadného ničenia. Preto vznikla Akcia Javor, ktorá patrila medzi najtajnejšie misie, aké sa na území Československa v tejto historickej etape realizovali.

Prelom vo vojenskej stratégii

Ako uvádza portál vhu.cz, postavenie Československa bolo v 50. a 60. rokoch minulého storočia dané kvalitným, rozvinutým a moderným zbrojárskym priemyslom spolu so silnou armádou. Situácia a stratégia Sovietskeho zväzu sa začiatkom 60. rokov začínala meniť. Dôvodom bol rozvoj jadrových zbraní, ktoré chceli mocnosti rozmiestniť čo najbližšie k územiu svojho rivala, čo ale v praxi vôbec nebolo jednoduché.

Sovietsky zväz počítal s tým, že ak by sa tlejúci konflikt naplno rozhorel, NDR s Československom by k nemu boli najbližšie a bolo nevyhnutné, aby nukleárnymi zbraňami disponovali. Podľa idnes.cz boli v tej dobe jadrové hlavice iba v kompetencii sovietskej strany a nachádzali sa na území Ukrajinskej SSR, čo predstavovalo pomerne limitujúci faktor, nakoľko ich doprava k hraniciam železnej opony by trvala 20 – 24 hodín.

Foto: Profimedia

Tento časový interval by negatívnym spôsobom ovplyvnil bojaschopnosť armády ČSSR a mohol by východný blok dostať do náročnej situácie. Preto sa poprední sovietski predstavitelia a armádni lídri začali zaoberať plánom, ako situáciu vyriešiť a v prípade vojny za Západom nezaostať. Po niekoľkých rokovaniach a stretnutiach, na ktorých bola prítomná aj úzka skupina československých predstaviteľov, prišiel Sovietsky zväz s riešením.

Výsledkom bolo podpísanie dohody medzi ZSSR a ČSSR v decembri 1965, ktorá niesla názov „Dohoda o opatreniach na zvýšenie bojovej pohotovosti raketových vojsk.“ V rámci tejto dohody sa začalo s výstavbou troch objektov – tie sa do histórie zapísali ako Akcia Javor a podliehali najprísnejšiemu stupňu utajenia. Nachádzali sa neďaleko hlavného mesta Praha.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články