Psíčkari tvrdia, že mačky sú namyslené, zákerné a potajomky sa chystajú svojho majiteľa zabiť, kým pes vás zakaždým nadšene privíta vo dverách a ľúbi vás viac ako ktokoľvek na svete. Mačičkárom je to zas jedno, mačky jednoducho zbožňujú, aj keby boli tvrdenia psíčkarov pravdivé. Sú však mačky skutočne také antisociálne stvorenia?
Experiment
Už nejaký ten čas prevláda názor, že mačky sú skôr chladné a nepriateľské stvorenia. V časopise Behavioral Processes však bola nedávno publikovaná štúdia, ktorá ukázala, že to tak nie je a možno je vinný človek. Aké majú odborníci dôkazy? Výskumníci z oregonskej univerzity sa rozhodli vykonať výskum, ktorého sa zúčastnilo 46 mačiek. Cieľom bolo zistiť, ako sa mačky správajú v spoločnosti človeka a ako ju vlastne zvládajú.
Starostlivosť
Výsledky ukázali, že mačky si dobrovoľne zvolili spoločnosť človeka, ktorý sa o ne staral a venoval sa im, ak sa však o ne človek nezaujímal, oplatili mu to zvieratá rovnakou mincou. Na základe výsledkov však môžeme tvrdiť, že mačky nie sú antisociálne stvorenia, oveľa radšej totiž trávia čas v spoločnosti človeka ako osamote.
Útulok vs domov
Autori štúdie dodávajú, že je nesmierne zaujímavé, ako mačky dokážu svoje správanie prispôsobiť človeku. Znamená to, že dokážu náladu a postoj človeka vycítiť a reagovať na ne. Ako experiment prebiehal? V prvej časti mal človek vojsť do miestnosti s mačkami, pričom polovica z nich bola z útulku a polovica boli domáci miláčikovia.
Človek nemal robiť vôbec nič, len sedieť a pozerať sa po dobu dvoch minút. Ďalšie dve minúty mal zas povolené mačky pohladkať, ak sa k nemu priblížia. Druhý experiment bol rovnaký, avšak subjektmi boli v tomto prípade mačky a ich majitelia.
Podmienky
Kristyn Vitale, ktorá stála na čele výskumu sa vyjadrila, že mačky ochotne trávili čas s človekom, ktorý im venoval svoju pozornosť, ignorovali však človeka, ktorý ignoroval ich. Zaujímavé však je, že mačky z útulku vyhľadávali spoločnosť človeka aj vtedy, ak boli ignorované. Autori si myslia, že je tak najmä preto, že vyrastali v tvrdších podmienkach a život v útulku spôsobil, že sú voči cudzím ľuďom menej ostražité.
Predsudky
Ďalšie výskumy tieto tvrdenia potvrdili a ukázali, že mačky si dokonca prítomnosť svojho majiteľa volia častejšie, ako hranie sa so svojou hračkou či jedenie. Okrem toho sa potvrdilo, že mačky vnímajú pohyby tela, tón hlasu a iné znaky, na základe ktorých dokážu vycítiť rozpoloženie človeka. Autori si myslia, že je to istý spôsob prispôsobenia sa životu v domácnostiach.
Samozrejme, tak ako ľudia, ani mačky nie sú rovnaké a aj medzi mačkami sa nájdu také, s ktorými nie je ľahké sa spriateliť. Avšak to, že mačky sú antisociálne stvorenia, je mýtus.
iflscience
Nahlásiť chybu v článku