Čierna smrť ako pandémia spôsobená morom, zasiahla Európu a Áziu v priebehu 14. storočia. Na územie Európy doniesli mor pravdepodobne Mongolské hordy, ktoré obliehali územie Talianska na Kryme. Zmohnutí zákernou chorobou, ktorá vyvražďovala ich rady, viac neboli schopní boja. Predtým ako opustili územie však pomocou katapultov vystrelili telá svojich mŕtvych za hranicu mesta, a tak chorobu rozniesli prítomní Taliani do zbytku Európy cez obchodné lode.
Tu epidémia pripravila o život 25 až 34 miliónov ľudí. Nepodarilo sa ju zastaviť po dobu niekoľkých storočí. Šírili ju ľudia, ale aj krysy, ktoré na svojich chrbtoch niesli nakazené blchy. Medzi jednou z najväčších udalostí, ktoré Čierna smrť priniesla, bola Veľká morová rana v španielskom meste Sevilla. Dnes je táto nádherná lokalita v srdci Andalúzie obľúbenou destináciou turistov. No mesto si pamätá na svoju temnú minulosť.
Už v čase, kedy mor toto miesto zasiahol, teda v priebehu 16. storočia, išlo o vyhľadávanú lokalitu, ktorá bola lukratívna pre mnohých obchodníkov. Jej strategický prístav zabezpečoval ľahký prístup. To však ešte nikto netušil, že ich výhodná lokalita pre obchod predstavuje aj veľkú nevýhodu z hľadiska smrtiacej rany, ktorá si už dávno zvolila svoj najbližší cieľ.
Morová rana so sebou priniesla aj ohromný morálny úpadok. Keď nákaze podľahla takmer viac než polovica obyvateľstva, v meste sa začalo vraždiť, rabovať a prekvitať začala okrem prostitúcie aj promiskuita ako taká. Ľudia nachádzali potešenie v telesnom uspokojení, no to bolo ako prilievať olej do ohňa. Nákaza sa rýchlo šírila, no treba dbať na to, že v tom čase mala stále silné slovo cirkev.
Cirkev, ktorá bola v tom čase tak skorumpovaná, že už ani neslúžila svojmu pôvodnému účelu, šíriť Božie slovo, ľud usmerňovala k tomu, aby nákaze neodporovali. Predstavitelia hovorili o Božom treste, ktorému sa viac nebolo možné vyhnúť. A svojim spôsobom mali aj v týchto zmätočných prehláseniach pravdu. Nič nemohlo nákazu zvrátiť, lekári boli zúfalí a pacienti umierali doslova na počkanie.
Keď sa dnes povie slovo apokalypsa, predstavíme si pod tým futuristickú scenériu zdevastovanú pravdepodobne technológiami, ktoré sa nám vymkli z rúk, pričinením bytostí z hlbokého vesmíru, či nárazom veľkého asteroidu do Zeme. Avšak pre ľudí morová rana skazu a koniec sveta skutočne znamenala. A pravdou je, že Európa k smrti nikdy nebola bližšie ako práve v tom čase.
Napriek tomu, že hovoríme o hrozivom období, ktorého reprízu by si nechcel zopakovať nikto z nás, stále má akúsi magickú atmosféru, ktorá našu pozornosť priťahuje priam magnetickou silou. Čierna smrť sa stala inšpiráciou aj pre Alberta Camusa, filozofa a zástancu absurdizmu, ktorý vo svojej knihe zasadil mor do modernej spoločnosti, ktorá sa čistila od svojho morálneho úpadku. Ako inšpirácia táto epidémia poslúžila aj mnohým filmárom. Medzi nich patrí aj režisér Alberto Rodrígues, ktorý zdokumentoval toto obdobie v Seville v šesťdielnom seriáli Morová rana.
Pozrite si príbeh slávneho mesta, ktoré zasiahla ťažká morová rana, pod ktorou sa zlomili ľudské charaktery. Exkluzívny seriál Morová rana každú nedeľu od 18. marca o 22:00 na Epic Drama.
Tento článok vznikol v spolupráci s Viasat
Nahlásiť chybu v článku