Veľká koralová bariéra je jedinečným výtvorom prírody. Približne 2300 km dlhá sústava koralových útesov a ostrovčekov, zapísaná medzi biosferické rezervácie UNESCO, vznikla pred tisíckami rokov. Ako sa však mení naša planéta, mení sa i Veľká koralová bariéra. Klimatické zmeny a priamy vplyv človeka sa podpísali i na tento jedinečný biotop. Aktuálne správy sú však, predsa len, o niečo pozitívnejšie. Veľká koralová bariéra vykazuje známky „zotavenia“.
Niekoľko rokov sa o Veľkej koralovej bariére poväčšine nehovorilo v pozitívnom svetle. Najmä v rokoch 2016 a 2017, kedy výskumy ukázali, že viac ako tretina miestnych koralov v dôsledku klimatických zmien strácajú svoju farbu. „Ide o doteraz najextrémnejší stav,“ uviedol vtedy Terry Hughes, riaditeľ uvedeného výskumného centra. Po dvoch rokoch má však nezisková organizácia The Reef & Rainforest Research Centre dobré správy.
V správe, ktorú organizácia vypracovala na žiadosť Queenslandskej vlády sa uvádza, že postihnuté oblasti Veľkej koralovej bariéry vykazujú viditeľné známky „zotavenia“. Podľa odborníkov za to môže najmä pomerne mierne leto na prelome rokov 2017-2018 (v Austrálii je leto počas našej zimy), kedy mali miestne koraly možnosť zotaviť sa z extrémne teplých rokov 2016 a 2017. Napriek tomu, nie je dôvod na veľké oslavy. Klimatické zmeny na našej planéte pokračujú a práve tie sa podpisujú na zlej „kondícii“ koralových útesov po celom svete.
Koralové útesy vo všeobecnosti obsahujú takmer tretinu známej morskej biodiverzity. Sú neoddeliteľnou súčasťou morského života a jedinečným výtvorom prírody. Práve preto je potrebné v časoch, kedy sa podmienky na našej planéte dramaticky menia, koralové útesy čo najintenzívnejšie ochraňovať. I preto austrálska vláda ešte v apríli tohto roku vyčlenila na ochranu a riešenie problémov Veľkej koralovej bariéry približne 308 miliónov eur (500 miliónov austrálskych dolárov). A my môžeme len dúfať, že to bude stačiť.
IFLScience, SeattleTimes
Nahlásiť chybu v článku