foto: Pixabay

Spojené kráľovstvo bojuje za zelenú planétu. Najnovšie zakázali predaj jednorázových plastových slamiek a tyčiniek do uší.

Aj Spojené kráľovstvo sa pridáva k boju proti plastovej planéte. Aktuálne plánuje do jedného roka zakázať jednorázové plastové výrobky, ktoré Briti používajú najviac a ktoré majú na životné prostredie veľký dopad. Zákaz sa týka plastových slamiek a vatových tyčiniek, no je možné, že sa zákon ešte rozšíri. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Britská vláda plánuje zakázať predaj jednorazových plastových slamiek, miešadiel a vatových tyčiniek. Vyplýva to zo štvrtkového vyhlásenia premiérky Theresy Mayovej, ktorá k tomuto kroku vyzvala aj krajiny Spoločenstva národov (Commonwealth). „Plastový odpad je jednou z najväčších environmentálnych výziev, ktorej svet čelí,“ vyhlásila v Londýne Mayová. Ako informovala agentúra AP, britský minister zdravotníctva Michael Grove v tejto súvislosti uviedol, že „jednorazové plasty sú pohromou pre naše moria a sú smrteľné pre naše drahocenné prostredie aj voľne žijúce živočíchy, takže je nevyhnutné konať teraz.

Foto: Pixabay

Podľa britského kabinetu najnovšia štúdia ukázala, že Briti každoročne vyhadzujú až 8,5 miliárd slamiek. Samotné vatové tyčinky sú pritom jednou z najväčších hrozieb pre životné prostredie. Nielen, že znečisťujú moria a oceány plastovým odpadom, ale vo veľkom ohrozujú i vtákov, ryby a cicavce, ktoré ich neúmyselne konzumujú.

Vláda Spojeného kráľovstva vyčlenila vyše 61 miliónov libier (v prepočte približne 70 miliónov eur) na výskum nových spôsobov na odstraňovanie plastového odpadu a predchádzanie znečisteniu, ktoré takýto odpad spôsobuje. Britská vláda zároveň o tejto téme plánuje usporiadať verejné diskusie. Taktiež prisľúbila, že predtým, ako by bol zákon o zákaze predaja prijatý, bude spolupracovať s výrobnými podnikmi na vývoji nových alternatív, ktoré by jednorazové plastové predmety nahradili.

Foto: Pixabay

Spojené kráľovstvo už pred nejakým časom zaviedlo daň na jednorázové plastové tašky. Toto opatrenie viditeľne znížilo ich spotrebu v krajine (v obehu je podľa prieskumov o 9 miliárd kusov tašiek menej, ako pred týmto legislatívnym krokom). Nasledoval aj zákon, ktorý zakázal výrobu mikrovlákien a predpokladá sa, že Briti v budúcnosti zavedú i zákaz predaja jednorázových plastových fliaš.

Pozri aj: Niečo zjavne robia lepšie. Toto je 10 najzelenších krajín sveta, ktoré sa chcú byť s našou planétou zadobre

TASR, iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články