Epidémia ochorenia COVID-19 v Británii sa zdvojnásobuje zhruba každých sedem dní, a ak to bude takto pokračovať, v polovici októbra bude približne 50 000 nových prípadov nákazy koronavírusom denne.
V pondelok na brífingu to vyhlásil hlavný vedecký poradca britskej vlády Patrick Vallance. Podľa jeho slov to povedie k vyše 200 úmrtiam denne, napísala tlačová agentúra Reuters.
Očakávajú aj nárast úmrtí
Ochorenie COVID-19, spôsobované novým druhom koronavírusu, sa v Británii šíri a bude viac hospitalizácií aj úmrtí. „Keďže sa šíri všetkými vekovými skupinami, očakávame, že zažijeme nárast hospitalizácií a žiaľ, ten bude viesť k nárastu úmrtí,“ povedal Vallance.
Na brífingu sa zúčastnil aj hlavný poradca vlády pre zdravotníctvo Chris Whitty. Podľa neho pokiaľ ide o mieru nákazy, krajina sa nachádza v kritickom, rozhodujúcom bode, ale „vo veľmi zlom zmysle slova“ a údaje ukazujú, že nastane exponenciálny rast ochorení, ak sa nepodniknú kroky. Whitty uviedol, že nákaza ide „zlým smerom“.
Nové opatrenia
Zároveň sa očakáva, že vláda oznámi nové opatrenia na ovládnutie pandémie, píše tlačová agentúra AP. Premiér Boris Johnson cez víkend zasadal s ministrami a diskutovali o tom, ako má vláda zareagovať na nedávny nárast v prípadoch koronavírusovej infekcie, ktorá sa dostala na úroveň naposledy zaznamenanú v máji.
Podľa agentúry Reuters premiér Johnson v pondelok uvažoval nad zavedením druhej celoštátne karantény (lockdownu), pretože šírenie nákazy sa zrýchľuje a hrozí, že zničí akékoľvek náznaky ekonomického zotavenia a pošle milióny ľudí znovu do izolácie. Spojené kráľovstvo už má najvyšší počet úmrtí na COVID-19 v Európe – a piaty najvyšší na svete, konkrétne 41 777. Pritom si krajina požičiava rekordné sumy peňazí, aby ich ako núdzové financie napumpovala do poškodenej ekonomiky.
Nové prípady ochorenia COVID-19 stúpajú v Británii o najmenej 6000 denne a počet prijatých ľudí do nemocníc sa zdvojnásobuje každých osem dní. Premiér Johnson má na verejnosti prehovoriť v utorok.
Bod zlomu
Británia sa nachádza v „bode zlomu“, v ktorom môžu byť zavedené „ďalšie obmedzujúce opatrenia“ s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2. Povedal to britský minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľňajšom programe televíznej stanice Sky News. Ľudia počas leta podľa Hancocka „zvoľnili“ prístup k opatreniam; teraz je však na čase vrátiť sa k ich dodržiavaniu.
Vysoká pokuta za porušenie pravidiel
Minister takisto vyjadril znepokojenie, že príliš veľa ľudí porušuje pravidlá v oblasti izolácie v domácom prostredí. Vláda preto v Anglicku zaviedla pokuty až do výšky 10 000 libier (11 000 eur). Predstavitelia úradov podľa Hancockových vyjadrení v nedeľu rokujú o zavedení tzv. lockdownu v Londýne.
Britská vláda v piatok 18. septembra oznámila zavedenie nových opatrení vo viacerých oblastiach Anglicka, ktoré vstúpia do platnosti od 22. septembra. Hancock v nedeľu takisto povedal, že ľudia by mali hlásiť prípady porušenia akýchkoľvek zákonov zavedených v súvislosti s pandémiou.
Líder hlavnej opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer kritizoval britskú vládu a povedal, že ministri „stratili kontrolu nad systémom testovania“. Niektorí obyvatelia oblastí, kde sa vyskytujú ohniská COVID-19, sa podľa Sky News sťažujú, že sa nemôžu objednať na test alebo ich pošlú na testy do miest vzdialených stovky kilometrov.
Nahlásiť chybu v článku