Klimatické zmeny sú problémom, o ktorom vieme, čítame a počujeme, no len málokedy proti nemu niečo robíme. Veľká Británia sa tak rozhodla vziať tento problém seriózne a vyhlásila stav klimatickej núdze.
V poslednom čase rôzne mestá vo Veľkej Británií, vrátane Londýna, Edinburghu, Bristolu či Manchesteru, vytvárali tlak na parlament, vďaka čomu sa mohli veci posunúť vpred. Ako uvádza portál Iflscience.com,tajomník Michael Gove, sa v utorok vyjadril: „Vláda si uvedomuje situáciu, ktorej čelí. Je to kríza, hrozba, stav núdze. Musíme sa všetci zjednotiť. Od roku 2010 si táto planéta prešla piatimi najteplejšími rokmi. Dôsledky pre našu spoločnosť a celkovo aj planétu sú viditeľné.“
Stav núdze však nie je len nejakým výkrikom do tmy. Zmeny klímy sú podľa britského prieskumu Greenpeace skutočne čoraz väčším problémom. Viac ako 76% Britov nazýva tento problém núdzovým.
Aby toto vyhlásenie však nebolo len vecou, na ktorú sa rýchlo zabúda, Gove nezabudol uviesť ani to, čo toto vyhlásenie znamená a čo by mohlo zmeniť. Nasledovať by mala legislatíva, ktorá zabezpečí, že krajina bude mať najvyššie štandardy ochrany životného prostredia. Jej hlavným cieľom je ukázať, že klimatické zmeny sú na popredných priečkach v národnom programe.
Otázka však znie, prečo teraz? Čo podnietilo britskú vládu k tomu, aby práve teraz spravila takýto rázny krok? Dôvodov je hneď niekoľko. Okrem rôznych vedeckých štúdií, ktoré dokazujú, že mnoho ľudských aktivít ohrozuje životné prostredie a našu spoločnosť trápia rekordné vlny horúčav či rastúci počet hurikánov, tým najväčším dôvodom boli protesty. Tie boli inšpirované len 16-ročným dievčaťom, Gretou Thunbergovou, ktorá je známa tým, že bojuje proti klimatickým zmenám. Minulý týždeň prišla do Londýna, kde povedala: „Toto nepretržité a nezodpovedné správanie bude nepochybne v histórií spomínané ako jedno z najväčších zlyhaní ľudstva. Nepočúvate vedu, pretože vás zaujímajú len odpovede, ktoré vám umožnia pokračovať, akoby sa nič nestalo.“
Za vyhlásenie stavu núdze však môžu aj protesty, ktoré sa minulý mesiac odohrali v Londýne a trvali jedenásť dní. Protesty viedla environmentálna skupina s názvom Extinction Rebellion.
Na vyhlásenie reagovala aj samotná Greta Thunberg. Podľa portálu Iflscience.com sa vyjadrila: „Je to naozaj veľký krok. Takéto rozhodnutie vysiela jasný signál, že sme v kríze a že našou prvou prioritou je prebiehajúca klimatická a ekologická kríza. Nemôžeme vyriešiť krízu bez toho, aby sme s ňou nezaobchádzali ako s núdzovou situáciou.“
Britský politik a aktivita, Jeremy Corbin, vo svojom vyhlásení uviedol: „Nemáme čas na plytvanie. Žijeme v klimatickej kríze, ktorá sa vymkla spod kontroly. Ak nebudeme konať hneď teraz, všetko môže dopadnúť veľmi zle. Teraz totižto nehovoríme o vzdialenej budúcnosti, a preto musíme riešiť tento veľký problém okamžite.“
iflscience.som
Nahlásiť chybu v článku