A práve množstvo diét, ktoré sú v súčasnosti dostupné, delí ľudí na dva tábory. Jeden z nich tieto diéty samozrejme uznáva a dokonca ich vyzdvihuje aj na životný štýl, ku ktorému sa mnohokrát viažu rôzne protesty či duchovné smerovanie. Ten druhý tábor diéty aj ľudí, ktorí ich vyznávajú, úplne odsudzujú a majú ich za hlupákov.
To určite nie je správne, no žijeme v slobodnej krajine a každý si môže utvoriť vlastný názor. Nikto by však nemal zosmiešňovať presvedčenie druhého človeka, najmä ak má vyššie posolstvo alebo ho istým spôsobom napĺňa. V súčasnosti už však nepoznáme len vegetariánov a vegánov, ale mnoho iných príslušníkov stravovacích návykov. Aby ste sa v týchto pojmoch neplietli, prinášame vám slovník, ktorý vám pomôže zorientovať sa.
Vegánstvo
Keďže vegetariánstvo je dobre známy pojem, nebudeme strácať čas jeho objasňovaním a prejdeme rovno k veľmi obľúbenému vegánstvu. Práve to sa nesmierne často stáva terčom vtipov. Ľudia si ho mnohokrát pletú s raw diétou a myslia si, že vegáni konzumujú jedlo výhradne surové. To však nie je pravda. Zrejme však nikoho z vás neprekvapíme, keď povieme, že narozdiel od vegetariánov, vegáni nejedia žiadne produkty od zvierat. Znamená to, že sa vyhýbajú vajciam, mliečnym výrobkom, ale aj medu a samozrejme mäsu. Súčasťou tejto filozofie je aj to, že vegáni nepoužívajú kozmetiku testovanú na zvieratách.
Frutariánstvo
Ak aspoň trochu rozumiete angličtine, určite aspoň trochu rozumiete tomu, čo obnáša fruitariánska diéta. Ide o akúsi sub-diétu vegetariánstva, pri ktorej sa jej užívateľ vo svojom jedálnom lístku zameriava striktne na ovocie. To zahŕňa aj orechy, rôzne semená a plody im podobné. Tak ako sú vegáni proti ubližovaniu zvierat a ich zlému zaobchádzaniu, tak sú fruitariáni proti zlému zaobchádzaniu s rastlinami. Plod, ktorý zjedia musel byť s rastliny odobratý tak, aby jej nebolo ublížené. Základom fruitaránstva ako filozofie je uznanie rastliny, ako živej a cítiacej bytosti.
Laktovegetariánstvo
Táto diéta je v podstate klasickým vegetariánstvom, avšak s tým rozdielom, že jedia vajcia aj mliečne výrobky. Rybám a ostatným druhom mäsa sa samozrejme vyhýbajú. Táto diéta je podporovaná aj mnohými náboženstvami, ktoré sa väčšinou vzťahujú k východnému kontinentu. Spomedzi najrozšírenejších náboženstiev uznáva laktovegetariánstvo napríklad džinizmus, hinduizmus, no aj budhizmus.
Laktoovovegetariánstvo
Ide o najrozmanitejšiu formu vegetariánstva ako v Európe, tak aj v Spojených štátoch. Keď teda niekto o sebe tvrdí, že je vegetarián, s najväčšou pravdepodobnosťou sa prikláňa laktoovovegetariánstvu. To znamená, že sa tiež, ako väčšina vegetariánov vzdal mäsa, no stále konzumuje mliečne výrobky, teda laktózu aj vajcia (z latinčiny ovo).
Kangatariánstvo
Táto diéta môže byť istým spôsobom, pre väčšinu ľudí šokujúca. Kangaroo je v angličtine klokan, teda ľudia, ktorí túto diétu vyznávajú nejedia väčšinu druhov mäsa, okrem klokanieho. Táto diéta vznikla, ako alternatíva k jedeniu hovädziny, keďže kravy vypúšťajú ohromné množstvo metánu, a tak znečisťujú prostredie. Kengury tento problém nepredstavujú, a tak sú ekologickejším riešením.
Pollotariánstvo
Pollotariánstvo je ďalšou sub-diétou, ktorá spadá pod vegetariánstvo. Ako sme zmienili vyššie, kravy vypúšťajú do ovzdušia veľa metánu, a tak sú považované za neekologické a ich plyny za toxické pre životné prostredie. Pollotariáni sa tak neprikláňajú k vegetariánstvu kvôli tomu, aby ušetrili zvieratá istej smrti, ale aby zamedzili ekologickej katastrofe. Títo ľudia si teda doprajú kuratá a aj inú hydinu, no hovädzinu zo svojho jedálnička vyškrtávajú. Táto diéta je populárna aj v Indii, keďže zvyky miestnych zakazujú jesť kravské mesto. Ako iste viete, toto zviera je v Indii považované za sväté.
Pollo-pescetariánstvo
Pescetarián je človek, ktorý je vegetarián, no vyhýba sa každému druhu mäsa, okrem rybacieho. Táto forma vegetariánstva je obľúbená takmer všade vo svete a to najmä kvôli tomu, že vitamín B12 sa len veľmi ťažko získava rastlinnou formou. Pokiaľ by vegetarián tento vitamín chcel užiť, musel by si ho kúpiť v tabletovej forme. Pollo-pescetariánstvo zahŕňa jedenie hydiny a rýb, no vyhýba sa hovädzine.
Body for Life (BFL)
Body for life je veľmi populárna diéta, ktorá by vám mala zabezpečiť vysnívanú postavu. V podstate ide o celé hnutie, ktoré založil bodybuilder Bill Phillips. Verejné povedomie o tejto diéte spôsobila práve jeho kniha, ktorá nesie rovnomenný názov a v čase vydania sa stala bestsellerom. Obsahuje 12 týždenný program, ktorý vás neobmedzuje v konzumácii mäsa, no máte presne zostavený jedálniček, ktorý zahŕňa 6 jedál denne a je prepojený s pravidelným cvičením.
Diéta Islamu
Diéta, ktorú niekto vyznáva, môže byť založená aj na presvedčení, či viere. To platí aj o Islame, ktorý má mimo jedla aj iné striktné pravidlá. Moslim by nemal piť žiaden alkohol a konzumovať bravčové mäso, keďže prasatá sú považované za špinavé zvieratá. Moslim, ktorý sa riadi diétou jeho náboženstva, dodržuje takzvaný halal, čiže islamský zákon, ktorý mu zakazuje konzumáciu vymenovaných potravín. Moslim tiež nezje zviera, ktoré nebolo zabité islamskou metódou.
Kóšer diéta
Zrejme ste sa už dovtípili, že kóšer diéta sa vzťahuje na židovské náboženstvo. V prípade stravovania židia tiež dodržujú svoj posvätný zákon, ktorý sa nazýva halakha. Židia môžu konzumovať iba mäso zvierat, ktoré sú prežúvavce a sú párnokopytníkmi. Medzi zvieratá, ktoré sa vyslovene považujú za zakázané patrí zajac, ťava, prasce a daman, čo je krátkonohý cicavec vyskytujúci sa najmä na africkom kontinente.
en.wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku