Tím vedcov z kanadského Vancouveru sa pozrel na to, kde sú ľudia najšťastnejší. Do svojho prieskumu zahrnuli viac ako 400-tisíc účastníkov, aby mohli objektívne zistiť mieru šťastia v celej krajine. Do hľadáčika si zobrali tie najrôznejšie komunity, pretože chceli zistiť, či je zárukou šťastia pre ľudí ich bankový účet, náboženstvo, sociálne postavenie alebo vzdelanie. Ich zistenie je veľmi prekvapivé, keďže miera šťastia sa vo väčšine prípadov odráža od hustoty obyvateľov na danom mieste.
Výskumníci prišli na to, že ľudia v komunitách, kde je nižšia hustota obyvateľstva, sú až osemnásobne šťastnejší, ako tí, ktorí žijú na husto obývaných miestach. Autori štúdie prehlásili, že v oblastiach, ktoré nie sú preľudnené, ľudia očividne žijú spokojnejšie životy. Prišli však aj na to, že šťastie sa neukrýva len v menej obývaných oblastiach. Kľúčové je aj náboženstvo, pretože dodáva ľuďom pri rituáloch pocit, že niekam patria a sú súčasťou niečoho väčšieho.
Podstatné je podľa štúdie aj to, nakoľko je v oblasti obývanej šťastným človekom, drahé nájomné. Pokiaľ suma nepresahuje polovicu jeho platu, je šťastnejší. Taktiež k šťastiu prispieva dopravná infraštruktúra. To reprezentuje čas, ktorý ľudia strávia v dopravnom prostriedku, no aj to, ako ďaleko sa nachádza najbližšia zastávka od ich bydliska. Taktiež, čím menšiu časť komunity tvoria ľudia narodení v cudzine, tým sa dvíha jej štatistika šťastia. Nie však kvôli rasovému presvedčeniu, no pretože týmto ľuďom môže schádzať ich domovská krajina.
Čím tuhšie má vzťahy sociálna skupina, tým šťastnejší sú jednotlivci v nej. Najväčšiu úlohu tak stále zohráva to, či niekto žije veľkomestským a finančne náročným životom, alebo sa vyskytuje na okraji mesta. Napriek tomu je tu stále viacero ovplyvňujúcich faktorov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu. Niekomu môže veľkomestský život vyhovovať viac, no pokiaľ nemá sociálnu skupinu (priatelia, kolegovia, spoluhráči, kostol), kde sa cíti dobre, šance na jeho šťastie rapídne klesajú.
Pozri aj: Dávajte si pozor na to, koľko spíte. Toto je názor vedcov na smrť spôsobenú nedostatkom spánku
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku